Продължава тенденцията на неравномерност в поръчките за хидравлични изделия

Пари

Продължава тенденцията на неравномерност в поръчките, съобщават от „Хидропневмотехника” АД – Казанлък, което е специализирано в производство, ремонт, сервиз и търговия на хидравлични изделия. Забелязва се променлива активност сред клиентите на дружеството и конюнктурно движение на обема на поръчките като цяло. Няма признаци това да е трайна тенденция и не могат да се правят прогнози дали ще се запази тази неравномерност.
За справяне с тази ситуация мениждърите са предприели редица мерки за оптимизиране на резултатите от дейността си през 2021 година. Сред тях са такива като съкращаване на непреките разходи, гарантиране и подобряване събираемостта на вземанията с оглед минимизиране риска от бъдещи ликвидни затруднения на дружеството, както и разработване на нови ценови предложения, адекватно съобразени с променящата се икономическа обстановка.

Продажбите на „Хидропневмотехника” през четвъртото тримесечие на миналата година са с около 9% повече спрямо третата четвърт на 2021-а и са на стойност 6.003 млн. лева. От тях на вътрешния пазар са реализирани продукти за 3.79 млн. лева. Останалите приходи са от износ. Причините за това са увеличените поръчки, ваканционния месец август и експедициите до последния възможен момент през декември. На годишна база продажбите също са се увеличили – с около 17 на сто, съобщават от дружеството. Към момента е запълнен производствения график за първо и второ тримесечие на тази година и се запълва технологичния капацитет за трето тримесечие на 2022-а.

Разходите по дейността са нараснали значително,

като най-големи са те за основни материали и суровини, за електроенергия и вода, за природен газ, за текущи възнаграждения. Нараснали са и запасите от готова продукция и незавършено производство и полуфабрикати.

Успешната производствена и търговска дейност са спомогнали дружеството да постигне по-висока печалба в края на четвъртото тримесечие от 547 хил. лева при 222 хил. лева година по-рано.

Основните рискови фактори, които са специфични за дружеството са свързани с това, че с клиентите се работи на база месечни поръчки, с фронт 2-3 месеца напред,

няма дългосрочни договори с по-големите клиенти на фирмата,

а производството е основно за клиенти извън България – чрез преки или косвени доставки. Заедно с това няма закономерност и прогнозируемост на поръчките на клиентите.

Предприятието има голяма производствена номенклатура и едновременно произвежда дребни серии от различни по вид изделия. „Хидропневмотехника“ има голям брой конкуренти в България и в чужбина.
Предприятието е зависимо от доставчици на материали от България и от чужбина.

В същото време сравнително дълги са сроковете на доставка, а авансовите плащания и транспортните разходи не позволяват значително оптимизиране на запасите от материали и суровини.
„Хидравлика 96” ООД е основен акционер, който притежава 82.92% от акциите на дружеството и гласовете в общото събрание. Други фирми притежават 6.48%, а индивидуални инвеститори – 10.60% от капитала.

През четвърто тримесечие на миналата година  „Хидропневмотехника“ АД е извършило покупка на 14 броя собствени акции с право на глас, на нерегулиран
извънборсов пазар при средна цена на един брой в размер на 60
лева. Обратното изкупуване на акции е станало съгласно решение на общото събрание от 9 юни 2017 година. След тези сделки, общия брой обратно изкупени ценни книжа е 1674 броя, представляващи 4.196% от акционерния капитал на фирмата.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст