Бившият заместник министър на външните работи на Обединеното кралство Алън Дънкан в ефира на радиостанция Би Би Си предупреждава за опасността от колапс на британската икономика при пълен отказ от доставки на природен газ от Русия.
"Продължава вълната от негодование, което всички ние разбираме, и което е свързано с Русия. И се забранява това, забранява се онова, но в крайна сметка ние ще забраним собствените си доставки", е казал бившият заместник на сегашния британски премиер Борис Джонсън, когато той ръководеше британското Министерство на външните работи през периода 2016-2018 година. Дънкан признава, че целта на Лондон е да нанесе щети на руската икономика, за да намали възможностите на Москва да продължи военната операция в Украйна. "Но ние не искаме да нанесем щети на самите себе си, предизвиквайки някоя апокалиптична катастрофа на икономиката ни. Ние сме на прага на това".
"Сега, например, има дъщерни компании на "Газпром", които не попадат под санкции, които не са регистрирани в Русия, и които в един от случаите са регистрирани във Великобритания, което е жизнено важно за гладки доставки на природен газ", е казал Дънкан.
През миналата седмица министърът на външните работи на Великобритания Лиз Трас призова Европа да усили санкциите по отношение на Русия, като включи в тях и нефтения и газовия сектор. В понеделник заместник-министърът на външните работи на Обединеното кралство Джеймс Клевърли, който поддържа отношенията със страните от Европа и Северна Америка, е заявил в ефира на радиостанция Times Radio, че Великобритания разглежда въпроса за забрана на импорта на нефт от Русия. Заедно с това, има съобщения, че британските докери са взели решение да не позволят на руските танкери, натоварени с втечнен природен газ да разтоварят продукта в пристанищата на кралството, протестирайки по този начин срещу военната операция на Москва на Украйна.
Рекордни цени на газа
На фона на това цената на природния газ на борсата в Европа за четвърти търговски ден поред обновява историческия си максимум. Както сочат данните от лондонската борса ICE, днес тя се е приблизила до 3900 долара за 1000 куб. м, а цената на газа от началото на търговията е нараснала с над 79 процента.
Паралелно на ръста на цените на нефта, цената на бензина във Великобритания премина нивото от 1.55 лири (2.04 долара) за литър, а на дизеловото гориво – 1.61 лири (2.11 долара) за литър, което е най-високия показател за цялата история на статистиката в страната.