"Алтерко" АД, производителят на IoT продукти и продукти за интелигентен дом, чиято централа е в София, ще увеличи капитала на дъщерното си дружество "Алтерко Роботикс" ЕООД. Решението вече е гласувано от съвета на директорите на компанията майка.
Във връзка със силно нарасналото търсене на продуктите на дружеството вследствие на повишените цени на енергията, увеличението на капитала на “Алтерко Роботикс” има за цел да ускори разработването на нови продукти, да разшири производствения капацитет и навлизането на нови пазари, както и развойната дейност, съобщиха от публичното дружество.
Акционерният капитал на "Алтерко Роботикс" се увеличава от настоящите 1 500 000 лева (766 937.82 евро) с 5 500 000 лева (2 579 043.16 евро) до 7 000 000 лева (3 579 043.16 евро). Това ще стане чрез записването на 5 500 000 дружествени дяла с номинална стойност 1 лев всеки. Новите дялове ще бъдат записани изцяло от „Алтерко“. Увеличението на капитала ще бъде осъществено изключително със средства на компанията майка.
През тази финансова година “Алтерко Роботикс” възнамерява да инвестира в разработването на нови иновативни продукти за автоматизация на дома и офиса, както и в разширяването на продуктовата линия от професионални устройства за електротехници и интегратори за цялостно изграждане на нови домове, интелигентни фабрики и интелигентни градове.
Капацитетът на R&D отдела на дъщерното дружество ще бъде увеличен, за да отговори на нарастващoто търсене и нуждите на производството за интегриране на технологиите, разработени от „Алтерко Роботикс“. Освен това ще се разшири съвместимостта на оборудването, предназначено за пазарите в Австралия, Англия и САЩ.
Увеличението на капитала подлежи на вписване в Търговския Регистър при Агенция по вписванията.
Паричните потоци от оперативна дейност на "Алтерко" се удвояват до 8.1 млн. лева (4.1 млн. евро), което е резултат от развитието на дружеството. Паричните средства и паричните еквиваленти се увеличават със 17.2% до 30.5 млн. лева (15.6 млн. евро) към края на декември, като осигуряват база за финансиране на по-нататъшния растеж. Според Димитър Димитров, главен изпълнителен директор на "Алтерко", резултатите през изминалата финансова година подчертават жизнеспособността на избрания от компанията курс на разширяване. С учредяването на ново дъщерно дружество в Германия и на асоциираното дружество в Китай, както и с вторичното листване в Prime Standard на Франкфуртската фондова борса, се продължава по пътя за бъдещ растеж.
"Благодарение на производството ни в Китай и по-специално на насочването на експанзията ни към Западна Европа, САЩ, както и Южна Америка, очакваме слабо, ако изобщо има такова, въздействие на настоящата геополитическа ситуация върху растежа ни", коментира Димитър Димитров.
* Обменен курс евро/български лев на 14 март 2022 г.: 1 евро = 1.95583 лева.












