"Банк Негара Малайзия" (БНМ), Резервната банка на Австралия, Монетарната администрация на Сингапур, Резервната банка на Южна Африка и Иновационният център на Банката за международни разплащания (БМР) са разработили два прототипа за обща плагформа, позволяваща международно осчетоводяване на множество цифрови валути на централни банки.
В официално изявление на 22 март БНМ информира, че проектът, който носи името Dunbar и е под ръководството на Иновационния център в Сингапур, е доказал, че финансовите институции могат да използват емитираните от участниците в инициативата дигитални валути за директни трансакции на споделена платформа. Това позволява да се намали зависимостта от посредници и, съответно, да се редуцират разходите и времето за изпълнение на трансгранични операции, посочва БНМ.
"Успешното приключване на проект Dunbar предоставя сериозно дълбоко познание за начина, по който платформата за множество цифрови валути на централните банки може да разреши комплексни проблеми в сферата на трансграничните плащания", посочва помощник-управителят на БНМ – Фразиали Исмаил. Той допълва, че проектът е тест за важността на сътрудничеството между централните банки за разработване на разплащателни инфраструктури от следващо поколение. И че полученото познание ще се използва в по-нататъшните изследвания по темата.
Междувременно, шефът на Иновационния център на БМР – Андрю Макормак – отбеляза, че общата платформа е най-ефективният модел за обвързване на плащанията, но и най-трудният за осъществяване. "Проект Dunbar показа, че ключовите опасения за доверието и споделения контрол могат да се решат чрез механизъм за управление, постижим чрез мощни технологични средства, полагащи основите за развитие на бъдещи глобални и регионални платформи", каза Макормък.
Заключенията от проекта потвърждават също, че всяко подобно споразумение трябва да подлежи на управление, прието за подходящо от участващите централни банки, включително да им бъде позволено да запазят контрола върху приложението на правните норми на юрисдикцията и на валутния режим.
Според експертите, проектът е идентифицирал три критични въпроса:
– кои субекти трябва да получат разрешение да държат и разменят цифрови валути на централните банки чрез платформата?
– как могат да се опростят презграничните разплащания като се съблюдават регулаторните различия на отделните юрисдикции?
– какви правителствени споразумения ще предоставят на държавите достатъчна сигурност за споделяне на жизнено важна национална инфраструктура като системата за разплащания?
Заключението е, че проектът предлага практически решения за тези проблеми, които се доказват чрез разработването на прототипи, демонстриращи техническата потентност за международно осчетоводяване чрез споделените платформи за цифровите валути на множество централни банки.
Следващите стъпки са разработването на набор от детайлни регулаторни стандарти въз основа на преглед на правните и контролни рамки на участващите юрисдикции, формирането на комитети за управление на проекта с потенциал да се превърнат в управляващи структури за бъдещи регионални платформи. Накрая ще има техническо развитие и широкомащабно тестване на равнище индустриален сектор на регионален принцип.
Както е известно, централните банки се опитват да внедрят иновативните технологии, въведени от технологични фирми, между които китайската "Ант груп". Проектът "Диема" на "Фейсбук", известен първоначално като "Либра", изгражда глобална система за разплащания, която ще може да обслужва собствената му стабилна кибервалута (stablecoin) или дигиталните пари на централни банки.
Мощният ръст на цифровите монети, които се различават от валутите, емитирани от централните банки, са сериозна заплаха за съществуващите парични режими и притискат за неотложни дебати за начина на осъществяване на трансграничните парични трансфери.