Рецесията е неизбежна без руския петрол

петрол

Световното стопанство вероятно няма да успее да предотврати рецесия без възстановяването на руския износ на енергия през тази година, показва проучване на икономисти от клона на Федералния резерв в Далас. В статия, публикувана на 22 март, те пишат, че "ако голяма част от руския енергиен експорт остане изолиран от пазара до края на 2022-а, спадът на глобалната икономика изглежда неизбежен…и той може да е по-продължителен отколкото през 1991-а".  

Авторите правят паралел със световната рецесия през 1991-а, след нахлуването на Ирак в Кувейт година по-рано, предизвикала шок в доставките. По онова време Саудитска Арабия успя отчасти да намали пораженията като обеща да увеличи производството и по този начин помогна, по определението на анализаторите, "икономическият спад в САЩ да е кратък", с продължителност под една година. 

Според икономистите на клона на Федералния резерв в Далас, отказът на финансовите институции да подкрепят руския износ на енергия е основната причина доставките на черно злато да са в риск. Което прави изходът от ситуацията до голяма степен непредсказуем, защото тази опасност произтича на практика от санкциите на САЩ и Европейския съюз.

Заместването на руските петролни пратки може да се окаже доста проблемно, защото Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства не са склонни да компенсират недостига. От друга страна, щатските производители на шистово гориво са "ограничени от проблемите във веригите за доставки, от липсата на работна ръка и от изискванията на инвеститорите на публично търгуваните фирми за капиталова дисциплина".

Налице са и факти, че някои държави-вносителки на суров петрол, използват алтернативни схеми за разплащания, за да избегнат използването на търговски кредити, заобикалят финансовите санкции или ползват алтернативни валути, което може да помогне за смекчаване на удара от финансовите затруднения, посочват авторите на статията. Но допълват, че въпреки това без увеличаване на предлагането изолирането на руския петролен износ ще доведе до инфлационен шок, който ще свие потреблението, особено в Европа. 

Междувременно, МВФ все пак очаква ръст на глобалното стопанство през тази година. Управляващият директор на международния кредитор Кристалина Георгиева коментира на 22 март, че въпреки "вероятния риск от рецесия" в някои икономики, други, които се възстановяват бързо от пандемията, са в по-силни позиции да се справят с последствията от войната в Украйна. 

Фючърсните контракти на петрола сорт "Брент" с доставка през май се котираха за 116.70 щ. долара за барел в ранното утро на 23 март, а на американския лек суров петрол WTI – за 111.76 долара за барел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст