НАТО планира постоянно военно присъствие по границата си

йенс столтенберг

НАТО работи по планове за постоянно военно присъствие по границата си в опит да се бори с бъдеща руска агресия, съобщи британският в. „Дейли телеграф“ като цитира генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг.

„НАТО е в разгара на много фундаментална трансформация“, която ще отразява „дългосрочните последици“ от действията на руския президент Владимир Путин, казва Столтенберг в интервю за изданието, предаде Ройтерс.

„Това, на което сме свидетели днес, е нова реалност, нова норма за европейската сигурност. Затова поискахме от нашите военни командири да ни дадат варианти за това, което наричаме пренастройване, дългосрочно приспособяване на НАТО“, казва още Столтенберг.

В интервюто генералният секретар казва също, че решенията за пренастройване ще бъдат взети на среща на върха на НАТО през юни в Мадрид.

Руската инвазия в Украйна стана причина за най-голямата бежанска криза в Европа след Втората световна война и накара западните държави да преосмислят отбранителната си политика, посочва Ройтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст