Списание Spiegel разказва в свой материал защо Германия е толкова зависима от доставките на руски енергоносители – нефт и природен газ.
Изданието напомня, че още през 70-те години на миналия век много страни от Европа избраха природния газ, когато решиха да се откажат от въглищата. Освен това, авторът на статията споменава и „неправилното историческо развитие“ и „наследството от Германската демократична република“, като под това се подразбира редовната употреба от Германия на енергоносители от СССР, а след това и от Русия.
„В момента над 90% от вътрешното потребление на природен газ се внася по тръбопроводи, основно от три страни – Русия, Норвегия и Нидерландия. Трябва да е ясно, че доставките от Норвегия и Нидерландия практически е невозможно да се увеличат“, пише Spiegel.
Алтернатива може да бъде втечненият природен газ, който може да се доставя с танкери от страни производителки, като САЩ, Катар или Австралия. Но трябва да се отбележи и това, че Германия до момента няма собствен терминал за втечнен природен газ.
По-рано в Германия коментираха, че има риск от рецесия при отказ от руски нефт и природен газ.
Кметът на Хамбург Петер Ченчер също се изказва против възможното въвеждане на ембарго върху доставките на руски енергоресурси в Германия, като заявява, че подобно решение ще доведе до непоправими щети за немската икономика.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц заяви, че Германия е започнала да купува природен газ и извън доставките от Русия, но получава и руски доставки на енергоносители.