Министрите одобриха средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г.

Пари

Правителството одобри средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 година. Тя е разработена в рамките на първия етап на бюджетната процедура за 2023 година. Документът е насочен към осигуряване изпълнението на залегналите политики в Споразумението за съвместно управление на България в периода 2021-2025 г. в условията на затихваща пандемия от COVID-19, икономическа несигурност и външни рискове за страната.

В средносрочната бюджетна прогноза са отразени само базови политики и допускания, чиито многогодишни трендове и перспективи са относително постоянни. Тя е изготвена във връзка с предстоящото приемане на програма на правителството за стратегическите цели за мандата на неговото управление и заявената в коалиционното споразумение предстояща актуализация на Бюджет 2022, както и предвид необходимостта от прецизиране и остойностяване на произтичащите от това политики и реформи в секторите, предоставящи публични услуги, за които се изисква по-задълбочен преглед,

След предстоящата актуализация на бюджета за 2022 година средносрочната прогноза за периода 2023-2025 г. ще бъде прецизирана. А  в нея ще намерят отражение промените както в данъчната политика, така и в политиката по доходите, и в други политики, свързани с реформи в определени сектори, които са залегнали в Споразумението за съвместно управление на България в период 2021-2025 година.

Данъчната политика за периода 2023-2025 г. предвижда запазване на основните приоритети, свързани с подобряване на събираемостта на приходите, предотвратяването на възможности за укриване и невнасяне на данъци и осигуровки и намаляване на административната тежест и разходите за бизнеса и гражданите. Запазват се ниските данъчни ставки за корпоративните данъци и за данъците върху доходите на физическите лица, като важна предпоставка за инвестиции, икономически растеж и заетост.

Предвиденото през последните години разхлабване на фискалната политика, наложено от икономически, здравни, социални и външни предизвикателства, се очаква да продължи и през настоящата година. А в прогнозния средносрочен период са заложени стъпки за фискална консолидация, като дефицитът по Консолидираната фискална програма от 3.3% от БВП за 2023 г. ще достигне до 2.8% от БВП за 2025 година.

От гледна точка на ограничението на фискалното правило за дефицита по Консолидираната фискална програма, без отчитане на ефекта от COVID-19 мерките, за целия прогнозен период бюджетното салдо е в рамките на ограничението за дефицит до 3 на сто от БВП.

В рамките на прогнозния период са заложени средства за обезпечаване на изпълнението на COVID-19 мерки само за първата година от периода в размер на 0.3% от БВП, при очаквания разпространението на пандемията да затихне.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст