Бум в пътуванията на българите в чужбина през април

атина гърция

С отпадането на ковид ограниченията, мечтите за повече пътувания започават да се сбъдват за повече хора. Българските граждани, които са били в чужбина през април тази година са 590 500, или със 117.7% над регистрираните през април миналата година, съобщават от националната статистика.  

Поводите са били най-различни. С най-голям относителен дял от общия брой пътувания на българите зад граница през април са били тези с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) – 44.2%, следвани от пътуванията за почивка и екскурзия /28.9%/. Най-малко са били пътуванията със служебна цел – 26.9% от всички излизания на българи извън страната ни.  

През април тази година най-голям брой пътувания българските граждани са направили в Турция – 163 800, и в Гърция – 135 800, две близки и предпочитани места са посещения – дори и само за по-дълъг уикенд. Към другите ни съседни балкански страни  също е имало интерес. До Сърбия са пътували 50 900 българи, до Румъния – 47 800, а до Република Северна Македония – 27 400.

От другите европейски страни най-много пътувания има до Италия – 27 400, Германия – 20 500, Австрия – 19 200, Испания – 17 300, Белгия – 12 100. В техни училища учат много младежи, други българи са си намерили работа там, а трети обичат да ги посещават като туристи.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст