Русия ще погасява задграничния си дълг по огледална на газовата схема

пазари москва русия червен площад

Москва изгражда схема за плащания по еврооблигациите си, заобикаляща западната финансова инфраструктура, от която де факто страната е изключена заради войната в Украйна, съобщил в интервю за "Ведомости" руският финансов министър Антон Силуанов. Той е обяснил, че процесът ще следва газовия вариант, но в обратен ред, като същевременно ще премахне поставените от санкциите препятствия.

Чуждестранните инвеститори ще могат да откриват сметки в руски банки в рубли и в твърда валута, за да получават парите си, заявил Силуанов. Москва ще плати по еврооблигациите в Рубли, които впоследствие могат да се заменят с друга валута. А деноминираният в евро чуждестранен дълг ще се издължава в евро, защото Европейският съюз не е въвел рестрикции по вноските в единната европейска валута. Русия ще подготви системата за сетълмент със задграничните кредитори без лиценз от щатската Агенция за контрол на чуждестранните активи преди следващото плащане по купони в щатски долари на 23-24 юни, съобщил за телевизия "Русия-24" Силуанов на 27 май.  

Москва е тласкана умишлено в невъзможност да погасява задграничните си задължения и в принудителен фалит от санкциите и рестрикциите заради нахлуването в Украйна. От миналата сряда (25 май) американските банки и индивиди нямат право да получават парите си по руските държавни облигации, което накара руските власти да търсят спешно решение за отстраняване на поредното западно препятствие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст