България ще получи над 20 млрд. лева по политиките на сближаване на Европейския съюз. Това заяви служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на откриването на конференцията по проект "Европа в България: Общо бъдеще“.
По думите на Пеканов кохезионната политика на ЕС е политиката на сближаване, която да помогне на някои от регионите на Европа да наваксат по-бързо разликите. Тя възниква, защото в един общ пазар има изключително много позитиви, но има и някои предизвикателства пред регионите, като БВП, стандарт на живот и има нужда от наваксване, обясни вицепремиерът, цитиран от БТА.
Той посочи, че една трета от средствата на ЕС са предназначени за програмите за сближаване. Според него това е важно, защото страната ни ще получи изключително голям ресурс, много по-голям от средствата по Плана за възстановяване.
"Това са над 20 млрд. лв.", подчерта Пеканов. "Тези средства не са обвързани с толкова тежки условия за тяхното получаване. Ние трябва да даваме добрите примери, за да знаят гражданите как те да достигат до тях във всички приоритетни сфери – в образованието, регионалната политика, социалната политика, икономическото развитие, така че БВП да расте по-бързо", заяви Пеканов.
Той добави и че експертна комисия вече е финализирала проекта за промените в Закона за енергетиката, който предвижда въвеждане на дефиницията за енергийна бедност. Вицепремиерът уточни, че дефиницията стъпва на методология, изготвена с помощта на учени от Българската академия на науките (БАН).
Според методологията енергийно бедните домакинства са онези, чийто разполагаем доход ги поставя под персонализирания праг за енергийна бедност, който пък е функция от абсолютния праг на бедността, но взима и предвид характеристиките на конкретното домакинство, както и неговите разходи за енергия, обясни Пеканов
Приемането на дефиницията предстои до края на тази или следващата година, обяви Пеканов и уточни, че това е ангажимент на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост.