Европодкрепа за централните банки и надзора в страните от Западните Балкани

ек

Днес централната банка на Германия (Дойче Бундесбанк) и Европейската комисия, съвместно с Българската народна банка, други национални централни банки от Европейската система на централните банки и Европейската централна банка, обявиха програма за допълнителна подкрепа на централните банки и надзорните органи в страните от Западните Балкани – кандидати и потенциални кандидати за членство в Европейския съюз. Става въпрос за Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Република Северна Македония, Сърбия и Република Косово, уточняват от БНБ.

Програмата е тригодишна и се финансира от Европейския съюз чрез Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП III). Целта й е допълнително укрепване на капацитета на институциите бенефициенти чрез подобряване на инструментите за провеждане на политики и прилагане на най-добрите международни и европейски стандарти в националните практики.

Ще бъдат организирани обучения в ключови области на централното банкиране и надзора. Сред тях са борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма, банков надзор, финансова стабилност, защита на потребителите на финансови услуги и финансово включване. Обучения ще има и по темите за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции, платежни системи, информационни технологии, европейска интеграция и други.

В допълнение по програмата ще бъдат изпълнени и специфични двустранни дейности в полза на институциите бенефициенти в тези страни.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст