ВХОД / РЕГИСТРАЦИЯ

Русия започна обстрели по енергийната инфраструктура на Украйна

експлозии киев взривове

Русия започна днес кампания от обстрели срещу енергийната инфраструктура на Украйна. Това заяви във видеообръщение украинският президент Володимир Зеленски, който съобщи за десетки атаки с ракети и нападения с дронове иранско производство.

"Те искат паника и хаос, те искат да разрушат енергийната система", каза той във видео, разпространено в социалните мрежи. Зеленски добави, че ударите с "десетки ракети" и ирански дронове "Шахед" са били нанесени по страната от север на юг и от изток на запад, като са засегнали Киев и районите около Хмелницки, Лвов, Днипро, Виница, Запорожие, Суми, Харков и Житомир.

"Възможни са временни спирания на тока, но няма да спре нашата вяра в победата", отсече той в клипа, заснет в центъра на Киев.

"Врагът иска да ни е страх, хората да бягат, но ние можем да вървим само напред и ще покажем това на бойното поле", добави той, като прикани украинците да останат в укритията си.

Русия днес вече е изстреляла по Украйна 83 ракети, като 43 от тях са били унищожени от украинските противовъздушни сили, предаде Укринформ, позовавайки се украинската заместник-министърка на отбраната Ханна Маляр.

"Към 11:34 часа (местно време), по предварителни данни, от 83 ракети, 43 са свалени. Данните се уточняват", написа Маляр в "Телеграм", позовавайки се на информация от Генералния щаб на Украйна.

Тази сутрин руснаците извършиха ракетни нападения по много украински градове, сред които Киев, Хмелницки, Лвов, Житомир, Днепър, Харков, Кривой Рог и други населени места. Няколко украински града останаха без електро- и водоснабдяване, след като десетки руски ракети удариха тази сутрин градове в цяла Украйна. Това бе възприето като отмъщение за експлозията в края на миналата седмица на ключовия мост, свързващ анексирания Кримски полуостров и Русия, отбеляза Ройтерс.

Ако Киев продължи да извършва терористични актове срещу Русия, отговорът ще е суров, предупреди руският президент Владимир Путин.

Експлозиите, разтърсили днес Киев, са част от така наречената "специална военна операция", заяви преди това говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Всичко се случва в рамките на специалната военна операция", каза Песков в отговор на въпрос от репортери за експлозиите в Киев и останалата част на Украйна. Той не коментира дали ударите са в отмъщение за атаката срещу моста, която президентът Владимир Путин нарече "терористичен" акт в свое изказване, излъчено по телевизията снощи.

Песков каза, че Русия е започнала разследване на експлозията на Кримския мост миналата сутрин, при която загинаха трима души. Тя беше възприета като силен символичен удар по Русия и Путин.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че служебното правителство свърши добре работата си?

Подкаст