Четвъртото тримесечие на годината, както и месец октомври, стартираха със силни повишения на големите фондови пазари.
Поевтиняването на щатския долар и потвърдените намерения от страна на милиардера Илон Мъск да придобие Twitter се отразиха позитивно на щатските индикатори.
Понижението на лихвите по щатските държавни ценни книжа и по-малкия от очакваното ръст на основната лихва в Австралия също натежаха положително на нагласите на инвеститорите.
САЩ
Широкият индекс S&P500 затвори с над 3% ръст. Повишението за последните два дни е най-голямото от април 2020 г. насам.
Сините чипове от Dow Jones добавиха над 700 пункта за втори пореден ден. Индексът скочи с 826 пункта, или 2.8%, докато Nasdaq нарасна с 3.3%.
Вчера стана ясно, че свободните работни позиции в САЩ са намалели с 1.1 млн. броя – до 10.053 млн. броя за август. Това се случва, след като редица големи компании обявиха намерения да прекратят наемането на нови служители.
Европа
Пазарите в Европа също отбелязаха силна сесия. Френският CAC40 добави 4.24%, докато немският DAX нарасна с 3.78%. Италианският основен индекс MIB се повиши с 3.42%, а британският FTSE100 добави 2.57%.
Евро/долар
Еврото отново се върна до нива от около паритета спрямо щатския долар след спад на лихвите по щатските държавни ценни книжа.
Единната европейска валута добави 1.6% – до 0.9978 долара, след като успя да се възстанови от най-ниското си ниво от 20 години насам – 0.9528 долара, постигнато на 26 септември.
Лихвените очаквания
Инвеститорите са в очакване да видят дали Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка ще последват примера на Австралийската централна банка. Вчера стана ясно, че тя е повишила своята лихва за шести пореден път, но сега с по-малко от очакваното от анализаторите.
Ръстът от 0.25% даде основание да се смята, че централните банкери наблюдават изкъсо случващото се в икономиката и може да преосмислят действията си за следващите заседания.
Досегашните повишения на лихвите добавиха по около 800 австралийски долара на имот на средната за страната стойност от 620 000 долара, закупен с кредит.
Това е огромна тежест за населението, което има ипотечни кредити за 2 трилиона австралийски долара, равняващи се на 1.3 трилиона щатски долара.
Очакванията са, че на следващото си заседание Австралийската централна банка ще повиши лихвите с 0.25 пр. п., или дори може да ги остави без промяна.
Милиардерът Илон Мъск е информирал Twitter чрез своите адвокати, че е съгласен да купи компанията при първоначално договорените 44 млрд. долара.
Това прави по 54.20 долара на акция. Новината изстреля акциите на социалната мрежа, приключили деня с ръст от 22.24%, до 52 долара за брой.