ББР подписа с 9 банки за облекчения в кредитирането на граждани

ББР сграда

Българската банка за развитие е сключила анекси с девет търговски банки-партньори за промени в гаранционната си програма за отпускане на безлихвени кредити на хора, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19.

Предоставянето на нови кредити по тази програма приключи в края на август 2021 г., уточняват от кредитната институция. Промените целят облекчаване на клиентите по вече отпуснатите заеми и бяха одобрени с решение на Министерския съвет от 7 юли тази година. Те включват възможност за по-дълъг срок за издължаване и позволяват гратисният период да се ползва на части.

Към момента анекси към гаранционните споразумения са подписани с "Уникредит Булбанк", "Юробанк България", ОББ, "Кей Би Си Банк България" (преди "Райфайзен Банк България"), Общинска банка, "Алианц Банк България", "Инвестбанк", "Централна кооперативна банка" и "Търговска банка Д".

Предвижда се възможност за договаряне с търговските банки на по-дълъг срок на издължаване на получените средства – до 7 години вместо досегашните пет.

Промяна има и при гратисния период. В съответствие с постигнатите между клиента и търговската банка договорености той ще може да се ползва на части, чрез повече от едно изменение на договорите за кредит, и да не е обвързан с редовността на кредитите. Досега рамковите условия на програмата позволяваха минимум шест и максимум 24 месеца гратисен период. Въпреки това по-малко от половината от активните кредити предвиждат максималния срок.

Очакванията  са, че с увеличаването на максималния срок на кредитите с още две години банките и техните клиенти ще бъдат по-спокойни при избирането на максималния гратисен период, следван от по-дълъг срок за издължаване и съответно по-ниска вноска по кредитите.

Улеснен е и редът за предявяване на гаранции по програмата. Промяната задължава банките да не обявяват предсрочна изискуемост преди изтичането на 90 дни просрочие.

Отпада и срокът, в който банките бяха задължени да подават в съда документи за издаването на заповед за изпълнение или да предявят иск за вземанията си по кредитите. Това е в помощ на кредитополучатели, които въпреки временните си затруднения полагат усилия да погасят задълженията си.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст