Заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова прие копия на акредитивните писма на новия извънреден и пълномощен посланик на Република Латвия у нас Юрис Пойканс. В рамките на срещата е потвърдено отличното сътрудничество между двете страни, както в двустранен план, така и в рамките на международни организации.
Тази година двете държави отбелязват 100 години от установяването на дипломатически отношения.
Възможността за задълбочаване на търговско-икономическите връзки, както и засилването на сътрудничеството в областта на енергетиката, туризма, образованието и науката също са били във фокуса на срещата.
Посланик Юрис Пойканс е потвърдил подкрепата на своята страна за присъединяването на България към Шенген, Еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Република България няма функциониращо посолство в столицата Рига.
Нерезидентен извънреден и пълномощен посланик със седалище в София е г-жа Селвер Халил. Територията на Латвия по отношение на консулска дейност се покрива от посолството на България във Варшава.
Търговско-икономическите отношения между България и Латния не са много активни.
През миналата година износът на български стоки възлиза на 38.61 млн. евро. Отчетен е спад с 9.8%, а експортът към тази страна е с дял 0.1% от общия износ. Вносът от Латвия е бил за 31.71 млн. евро и се увеличава с 18 на сто. Импортът от тази страна е с дял 0.1% от общия импорт. Стокообменът възлиза на 70.32 млн. евро и растеръст с 0.9% спрямо 2020-а, като заема дял от 0.1% от общата търговия на България. Търговското салдо е положително за нашата страна и е в размер на 6.91 млн. евро.
Износът ни включва електрически апарати за жична телефония или телеграфия, медикаменти, осветителни тела, автоматични машини за обработка на информация и техните единици, хладилници, фризери и други съоръжения, машини и апарати за охлаждане или замразяване, нефтени масла и масла от битуминозни минерали и други.
По данни на БНБ до края на 2021 г. сумарната стойност на инвестициите от Латвия в България възлиза на 174.4 млн.евро. Основно проектите са насочени в недвижимите имоти, по-малка част са в сектора на търговията и услугите. Една от големите вериги за бързооборотни стоки "Т-маркет" е литовска. Тя е собственост на "Максима България" ЕООД, което пък е дъщерно дружество на MAXIMA GRUPĖ.
Преди кризата по около 20 000 латвийци са гостували у нас.
В Латвия се влиза с валиден към момента на излизане международен паспорт или лична карта. Пътуващите за тази страна български граждани ( приносители на обикновени, служебни и дипломатически паспорти) не се нуждаят от виза. Не се изискват специални имунизации.
Литва, официално Република Литва,
(на литовски: Lietuva или Lietuvos Respublika) е държава в Североизточна Европа. Тя е най-голямата от трите балтийски държави. Граничи с Латвия на север, с Беларус на югоизток, с Полша на юг, с Балтийско море на северозапад и с Русия на югозапад посредством Калининградска област. Литва е държава членка на Европейския съюз от 1 май 2004 година.
Литва е индустриално-аграрна страна. Основни отрасли са машиностроене (кораби), метало- и дървообработване, химическа, текстилна и хранително-вкусова промишленост (рибно-консервна). Със селско стопанство се занимават 35% от населението на страната. Водещ отрасъл е месо-млечното говедовъдство. Повсеместно се отглеждат ръж, пшеница, ечемик, овес, лен, захарно цвекло, картофи, зеленчуции други култури.