"България няма много излишно оръжие, да не казвам, че няма много изправно оръжие. Ако имахме, армията нямаше да среща такива трудности. Ние имаме сериозен проблем с поддръжката на техниката и в голям процент тя е неизправна. Не виждам какво можем да дадем от изправното, което имаме. Това ще наруши нашите способности." Така служебният министър на отбраната Димитър Стоянов коментира евентуалното дарение на оръжие за Украйна. И попита: "Ако го дарим, с какво ще изпълняваме нашите задължения за националната сигурност?" Той обяви, че има сигнали от Украйна, в които настояват страната ни да помогне с оръжие. "Имат определен списък с желания какво да им бъде предоставено от страните. Но пак казвам – България не разполага с толкова излишно оръжие, което да бъде предоставено. Ние просто ще изгубим способностите си", категоричен е военният министър.
Той обясни NOVA пред, че Източният фланг вече е подсилен. Има четири многонационални бойни групи – България, Румъния, Унгария и Словакия. Това е стратегическата концепция, съгласно която са създадени батальонните бойни групи. България не прави изключение. Страната ни не е слабото звено в НАТО, подчерта Стоянов.
Хакерската атака
Министърът обвърза кибератаката към сайтове на български институции със замесването на България във взрива на Кримския мост. "Те са свързани действия, не е случайно. Някои ще го изтълкуват като опит да отвърнат на България, че е участвала по един или друг начин. В крайна сметка страната ни не е участвала във взривовете. А хакерската атака беше отбита успешно", увери той.
Рискът от ядрена война
Той коментира, че ядреното оръжие се разглежда като възпиращо, а не като нападателно: "Заплахите, които идват от Русия, трябва да се приемат сериозно. Аз лично се надявам, че разумът ще надделее и едва ли ще се допусне достигане до ядрена война. Защото в такава победител няма да има." НАТО започва тренировки за защита при ядрен удар. Министърът на отбраната обаче поясни, че те са рутинни. "Нищо чрезвичайно няма в случая", добави той.
Кой ще пази небето ни
Встъпвайки в длъжността министър на отбраната, Димитър Стоянов каза, че няма да е този, който ще "приземи" българската авиация. Кой обаче може да го направи? "Българските политици могат да я приземят, като откажат да чуят експертите за пореден път. В момента ударната ни авиация се намира в изключително тежко състояние", предупреди той.
Служебният министър посочи, че с МиГ-29 можем да охраняваме въздушното си пространство до края на 2023 г., но при условие, че успеем да доставим вече договорените двигатели: "В момента подготовката на летателния състав е изключително ниска. Хората не летят достатъчно. Изключително рисково е всяко излитане и кацане с нашите самолети. Не заради техниката, а защото нямаме достатъчно изправна техника, за да подготвяме летателния състав."
Той подчерта, че твърденията, че служебното правителство купува Грипен-и са меко казано неуместни. "Противопоставянето на експертизата ма политиката доведе до това, че в момента ние нямаме западен самолет, с който да носим бойното си дежурство. Ако бяха послушали експертизата, в момента щеше да има", категоричен министърът. Според него да дойде съюзна държава, която да носи дежурствата на авиацията ни, ще бъде срам.