Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) обяви, че през 2023 г. ще има нужда от 1.9 милиарда долара, за да отговори на продоволствената криза, която ескалира в световен мащаб.
През 2022 г. ФАО помогна на засегнатите от суша общности в Африканския рог, като осигури на 4.4 милиона деца всеки ден достъп до мляко. Освен това тя направи възможно производството на над 100 000 тона зърнени култури и подсигури над 1.5 милиона души с пари в брой за закупуване на храна, здравеопазване и други неща от първа необходимост.
В същото време през 2022 г. ФАО получи само 43 процента от средствата, поискани съгласно плановете за хуманитарна реакция. Така организацията трябваше да се сблъска с огромен дисбаланс – тя откликна изцяло на призивите за Афганистан, докато за Нигерия и Сирия осигури едва 10 процента от поисканите средства.
Основни причини за острата продоволствена криза са сушите и наводненията, избухването на войната в Украйна и последиците от нея.
В Украйна, наред с предоставянето на спешна селскостопанска подкрепа на фермерите като посадъчен материал за картофи, зеленчукови семена и парична помощ, ФАО засили усилията си за запазване на съществуващите и предстоящите реколти и хранителните запаси. Организацията осигури огромен капацитет за съхранение на до 6 милиона тона зърно (около 30 процента от нуждите на страната). Тази помощ е от решаващо значение, за да се гарантира, че зърното е правилно запазено и фермерите могат да го продават и изнасят, когато е необходимо.
По целия свят има 222 милиона души, които изпитват остра продоволствена несигурност, като почти всеки пети от тях се бори за достъп до достатъчно храна, за да преживее деня.
Само в Африканския рог, борещ се с най-тежката суша от 40 години, се очаква между 23 и 26 милиона души да имат спешна нужда от хуманитарна помощ. Вероятно тази продоволствена криза ще продължи до февруари 2023 г., тъй като се очаква шести поред сезон на суша.