„През последните 25 години Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) е системен, последователен и неотклоняващ се привърженик на евроинтеграцията и еврозоната.“
Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на пресконференцията „България в еврозоната – предимства и възможности“.
Димитров обясни, че най-големите страхове на хората са, че в момента доходите ни са 52% от средноевропейските и затова мнението на синдикатите в този дебат е толкова важно, защото те малко или много отразяват позицията на работещите в България.
Пламен Димитров подчерта, че доходите нарастват през последните години с изключение на последната. Той обясни, че това очертава ясен проблем, който налива допълнително вода в мелницата на всички скептици за влизането ни в еврозоната.
Президентът на КНСБ коментира данните на Евростат, според които след присъединяването към еврозоната средно инфлацията във всяка една нова страна членка се покачва с 0.3 процентни пункта.
"Ако на хората се каже, че няма да има инфлация, няма да е вярно", подчерта Димитров и отбеляза, че при някои стоки тя дори ще е по-голяма от 0.3% – кафето и минералната вода, например, ще поскъпнат повече.
Димитров уточни и че при всички страни, присъединили се към еврозоната, и най-вече при балтийските страни – за разлика от държавите от Централна и Източна Европа, които са извън нея, има сериозно развитие и ръст в доходите. Той отбеляза, че това е особено видимо при две от балтийските държави, които също, подобно на България, са били във валутен борд. Според Димитров влизането в ерозоната ще даде тласък на доходите и ще стимулира конкурентоспособността.
Димитров също коментира и минималната работна заплата и разговорите в момента за увеличаването й в България, като подчерта, че в еврозоната няма държава с минимална заплата под 500 евро. Така той индиректно намекна на управляващите, че преди да станем членове на еврозоната, първо ще трябва да повишим доходите.