В Плана за действие в изпълнение на Европейската гаранция за детето са включени редица мерки в подкрепа на по-малките български граждани с цел намаляване на бедността и равен достъп до услуги. В него като ключова група са включени и децата, чиито родители работят в чужбина и се отглеждат от близки и роднини.
Това обяви заместник-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска по време на публична дискусия “Детето между трудовата миграция и институционалните норми и разширеното семейство”.
Събитието бе организирано от омбудсмана Диана Ковачева и от участниците в Програмата за социално включване на уязвими ромски общности ROMACT на Европейската комисия и Съвета на Европа.
В изказването си Надя Клисурска отбеляза нуждата от по-добра междуинституционална връзка между социалната, здравната и образователната системи, както и необходимостта от подкрепящи дейности и услуги, насочени към децата, чиито родители са ги поверили на техните баби и дядовци. Тези бъдещи мерки ще бъдат развити в двугодишния план по така наречената детска гаранция. Това включва интегрирана информационна система за събиране на данни за децата, чиито родители са заминали да работят в чужбина, с цел за тях да се изработят по-фокусирани политики за подкрепа.
Клисурска припомни за вече стартиралата мярка „Бъдеще за децата“, която се реализира през Програма „Развитие на човешките ресурси“ и е част от изпълнението на детската гаранция.
По тази мярка могат да бъдат организирани обучения за подготвяне на специалисти, които да работят с деца в риск. Заместник-министърът допълни, че сред мерките по детската гаранция са заложени дейности за осигуряването на безплатно образование, здравеопазване и детски грижи.