ЕС договори мита за трансгранични въглеродни емисии

След преговори, продължили през цялата нощ, Европейският съюз договори на 13 декември политическа сделка за обмитяване на замърсяващите с въглероден двуокис вносни стоки като стомана и цимент. Това е първата в света схема за подкрепа на европейските промишлени сектори в хода на тяхната декарбонизация.  

Преговарящите от Европейския съюз и Европейския парламент са постигнали споразумение в 5 ч. Брюкселско време за закон, който да компенсира разходите за изпусканите в атмосферата въглеродни емисии при производството на вносните желязо и стомана, цимент, торове, алуминий и електричество. Компаниите, които внасят тези стоки в Европейския съюз, ще трябва да купуват сертификати за покриване на отделения въглероден двуокис. Схемата е разработена да прилага същите разходи за въглеродните емисии както за задграничните фирми, така и за националните сектори на ЕС. От последните вече се изисква да купуват разрешителни от пазара на въглероден двуокис на ЕС когато замърсяват атмосферата.

Мохамед Чахим – водещият преговарящ от Европейския парламент за закона – посочва, че граничните мита ще бъдат жизнено важни за усилията на ЕС да преборят климатичните промени. „Това е един от малкото механизми, с които разполагаме, за да насърчим търговските си партньори да декарбонизират производствения сектор“, заяви Чахим.

Целта на налога е да не допусне европейската индустрия да бъде подбита от по-евтини стоки, произведени в държави с по-щадящи правила за околната среда. Той ще се прилага и за вносния водород, който не присъства в оригиналното предложение на ЕС, но за който са настоявали законодателите от общността.

Някои подробности от закона, включително и датата на влизане в сила, ще бъдат уточнени до края на седмицата в свързаните с темата преговори за реформата на пазара на въглеродни емисии на общността. В момента ЕС дава на националните промишлени сектори безплатни разрешителни за въглероден двуокис, за да ги защити от задграничната конкуренция, но планира да премахне „безплатния обяд“ в съответствие с правилника на Световната търговска организация. В какви срокове ще стане отмяната ще се реши на разговорите за въглеродния пазар.

Брюксел заяви, че страните могат да се изключат от новия закон, ако имат еквивалентни на ЕС промени на политиките за климата и се опасява, че Вашингтон може да заобиколи митата на тази основа.

Планът на общността обаче вече понася критиките на ред държави, включително и на Китай, и се появява в задълбочаващо се търговско напрежение със Съединените щати заради субсидиите за зелени технологии, заложени в Закона за редуциране на инфлацията, който, според Брюксел, може да постави в неизгодно положение европейските фирми.

Митата са част от пакета политики на ЕС, предназначени да помогнат на света да предотврати катастрофални климатични промени като ореже въглеродните емисии на общността с 55% до 2030-а от равнищата от 1999 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст