Милиардерът Илон Мъск, който придоби технологичния гигант „Туитър“ за 44 млрд. долара, отново смая света със своята екстравагантност. След обвиненията срещу него, включително от ООН и от Европейската комисия, че нарушава човешките права и не спазва новите дигитални правила на ЕС, сега той разбуни духовете като нареди да бъдат блокирани профилите на няколко известни американски журналисти. По този повод в Съединените щати започна дебат какво е здравословна цензура и какво е потъпкване на свободата на словото.
Когато придоби Туитър Мъск обеща да го превърне в бастион на абсолютната свобода на словото. Само преди ден обаче „Туитър” блокира профилите на няколко известни американски журналисти, защото са писали за него. Били са блокирани профилите на Райън Мак от „Ню Йорк таймс“, Дрю Харуел от „Вашингтон пост“, Дони О’Съливан от Си Ен Ен и Мат Байндър от новинарския сайт „Машабъл“. Замразена е и регистрацията на независимия журналист Арън Рупър, както и на социалната мрежа „Мастодонт“ (Mastodon).
Причината според милиардера е, че блокираните журналисти са публикували местоположението на милиардера в реално време. Това обаче не се е случило, а те само са цитирали акаунт в Туитър, който проследява траекторията на частния самолет на Мъск. Профилът @elonjet, създаден от студента Джак Суийни, е използвал автоматизиран компютърен бот, който анализира публично достъпни данни за полетите. Студентът следи и въздушните маршрути на Бил Гейтс, Джеф Безос и дори на няколко руски олигарси. През 2021 г. Мъск предложил на Суийни да изтрие профила срещу 5000 долара, но студентът поискал 50 000. Двамата не успели да се договорят, а днес акаунтът на студента е блокиран.
Досега обаче никой не се оплакал, че участва в това риалити шоу, дори Мъск. Неговите полети са били следени на живо в Туитър от години. Само че сега има твърде много проблеми с новата си придобивка – Туитър, и изглежда, че всичко го дразни. Най-вече опасността компанията да фалира, тъй като губи по 4 млн. долара на ден.
Според Мъск, Суийни е нанесъл вреда на семейството му, защото заради него “луд преследвач” е атакувал автомобил в Лос Анджелис, в който е бил малкият му син. А пък за журналистите той уточни, че „правилата за забрана на публикуването на лична информация важат за всички, включително и за тях“.
Откакто придоби мрежата Мъск предизвика съмнения за способността си да я управлява. В същото време той е блестящ мениджър на Tesla, SpaceX и The Boring Company. С „Туитър“ хич не му се получава. Още щом влезе в компанията уволни топ мениждърите, хиляди служители, а някои сами си тръгнаха. Много от тях се почувстваха унизени, защото той нареди да се прегледат служебните чатове – и онези, които са го критикували, да бъдат изгонени незабавно. После настрои потребителите срещу себе си и те потърсиха алтернативни мрежи. А всъщност има какво да губи, защото основаната през 2006 година платформа за микро-блогване „Туитър“, преживя разцвет в годините и активните потребители по света са над 200 милиона души. Там са регистрирани президенти, премиери, звезди от шоубизнеса, както и много държавни институции.
Напоследък Мъск „се задави“ от свободното слово. Освен критики, той е чест обект на шеги и подигравки. Някои медии направиха класация колко печеливши световни компании би купил по-евтино от мрежата „Туитър“, за която самият милиардер твърди, че e пълнa c бoтoвe и измaмници. Един от примерите е за компанията „Cyзyĸи“, която e нa cтoйнocт мaлĸo пoд 2,5 тpилиoнa йeни, ĸoeтo e пo-мaлĸo oт пoлoвинaтa oт cyмaтa, ĸoятo Mъcĸ пoxapчи зa coциaлнaтa мpeжa. Toй би мoгъл дa я ĸyпи двa пъти, и дa мy ocтaнaт oĸoлo 10 млpд. дoлapa.
На всичкото отгоре пoлoвинaтa oт 100-тe нaй-гoлeми peĸлaмoдaтeли нa „Туитър“ спряха дa peĸлaмиpaт в плaтфopмaтa пpeз пocлeднитe ceдмици заради „пpoтивopeчия“. Cпиcъĸът вĸлючвa Меtа, Соса-Соlа и Кеllоgg’ѕ. Това изключително много изнерви собственикът-авантюрист и той си го изкара на журналистите. Самите автори твърдят, че в свои публикации са споменавали въпросния профил @elonjet, но не са следили Мъск по никакъв начин.
Полемиката в САЩ е между либералите и консерваторите. Според консерваторите Мъск е жертва на либералите, чиито профили започна да трие, след като години наред „си правят каквото искат“ в мрежата . Според либералите той отмъщава, защото преди се триеха профили на политици, журналисти и други популярни личности, които защитават консервативни позиции. Пример за това е изтритият профил на Доналд Тръмп, който беше блокиран заради действията му около щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. Подобен дебат очевидно показва, че за свобода на словото и дума не може да става. Пък Мъск обеща да я брани от всичко. Той по-добре да си брани инвестицията от 44 млрд. долара, със словото хич не му се получава.