За еврото кабинетът даде 10 млн. лв. на Финансовото министерство

евро

Средствата се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходите или трансферите по централния бюджет за 2022 г.

Със свое постановление служебното правителство одобри допълнителни разходи в размер на 10 млн. лева по бюджета на Министерството на финансите за 2022 година.

Средствата се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходите или трансферите по централния бюджет за 2022 г.

Те са за финансово обезпечаване на процеса по техническата подготовка за въвеждането на еврото в страната ни, както и на комуникационните дейности, свързани с този процес.

Отпускането им е в контекста на изпълнението на решението на Народното събрание, прието на 27 октомври 2022 г., с което се задължава Министерският съвет, в координация с Българската народна банка, да ускори консултациите и преговорите с европейските институции за приемане на еврото от 1 януари 2024 година.

За да се постигне тази цел, следва да се извършат дейности, свързани с предварителната техническа подготовка на страната за безпроблемното преминаване от лева към евро, както и за информирането на обществеността за процеса на присъединяване към еврозоната. С днешното постановление се обезпечава финансовият ресурс, с който да бъдат изпълнени тези дейности.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст