Киев продължава битката срещу корупцията под сипещите се руски ракети върху украинските градове. Агенциите за борба срещу измамите са възобновили многогодишни разследвания на схема, чрез която са надвзети повече от 1 млрд. щ. долара от потребители на електроенергия, плюс замразен през 2020-а случай за предполагаема кражба на активи и средства за над 350 млн. долара от държавна петролна компания.
Предприети са и нови акции, включително заповед за арест през този месец в отсъствието на шефа на бивша държавна банка, заподозрян в присвояването на 5 млн. долара.
Правният експерт Вадим Валко, който наблюдава работата на антикорупционните власти в Украйна, посочва, че „всяка седмица има по едно или две големи разкрития плюс седем-осем по-малки, но все пак важни“, които доказват усилията на страната да се освободи от олигарсите и да засили уязвимите институции.
Агенциите за борба с корупцията информират за работата си почти всеки ден чрез поредица от официални изявления и постове в социални медии. Само през ноември те са започнали разследване на 44 нови криминални случая, отправили са 17 известия за уличаване в измами срещу разследвани лица и са изпратили шест обвинителни акта в съда. За цялата 2022-а прокуратурата е внесла 109 обвинения по 42 дела, коментирал за агенция „Ройтерс“ Специализираният антикорупционен прокурорски офис (САПО), като 25 съдебни решения са били придвижени. Работата не може да чака, защото ограничаването на ендемичната корупция е ключът към връщането на доверието на западните партньори, подготвящи превеждането на помощи за десетки милиарди долари за следвоенното възстановяване на Украйна. Дейността е и жизнено важна за гарантиране на дългосрочната сигурност на страната от всяка бъдеща агресия: членство в Европейския съюз, за който върховенството на закона и премахването на корупцията са задължителни условия за започване на преговори.
Антикорупционният порив има подкрепата на президента Володимир Зеленски, който обеща този месец, че Киев ще се сражава едновременно и срещу корупцията по високите етажи на властта и срещу руската инвазия.
Войната срещу измамите се активизира през лятото под ръководството на новия директор на САПО – Олександър Клименко. В края на септември той отвори отново делото за схема, ощетила потребителите на електроенергия. Въпросният казус се точи от две години, като периодично започва и се прекратява заради процедурни грешки и пропуски. По него вече работи нов екип от прокуратурата и има най-малко 15 заподозрени, повечето – сегашни и бивши официални представители на властта.
В края на октомври антикорупционните власти обявиха, че са връчили нови известия за уличаване в измама на осем души по случай от 2020-а за присвояване на над 350 млн. долара от държавна петролна компания.
Сред новите казуси за борба с измамите са започнало през октомври разследване на бивш шеф на данъчната служба, заподозрян, че е взел рушвети за над 20 млн. долара.
Клименко е отказал официален коментар за работата на САПО, защото агенцията не огласява индивидуални случаи, но е казал, че тя работи по 693 казуса заедно със сестринското Национално антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ).
Вашингтон, който доставя на Украйна оръжия за милиарди долари, за да воюва срещу Русия, подкрепя усилията на Киев за справяне с корупцията – изключително важна задача предвид очакваната помощ от донорите за следвоенното възстановяване на страната. Шефът на Украинската централна банка Андрий Пишни съобщи преди няколко дни, че очаква 18 млрд. евро от Европейския съюз и 10 млрд. щ. долара от Съединените щати през идната година за незабавна подкрепа само на бюджета.
Изкореняването на подкупите и измамите обаче е трудна работа за страна, в която те са пуснали дълбоки корени. Въпреки напредъка от последните години, Украйна все още е на 122-о място от 180 държави в корупционния индекс на „Прозрачност без граници“. Изпълнителният директор на украинския офис на интернационалната организация Андрий Боровик приветства антикорупционния порив, но обръща внимание, че истинският измерител на успеха ще е броят осъдени и количеството възстановени държавни пари от корупция.
И САПО и НАБУ са създадени през 2015-а, като първата наблюдава разследванията на втората и ги изпраща в антикорупционния съд, започнал да работи през 2019-а.
Тази „троица“ е гръбнакът на украинската инфраструктура за борба с рушветите – колектив от сравнително добре платени професионалисти. Разследващите от САПО, например, получават минимум по 2500 щ. долара на месец – или над шест пъти повече от средната месечна заплата на украинците. Работата е много и агенцията иска да наеме осем нови следователи. НАБУ пък си търси нов директор – ключова, според Брюксел, позиция за антикорупционната битка на Киев.
Обществеността – местната и международната, най-вече западната – пък наблюдава внимателно какво се случва на „втория фронт“. Защото победата срещу Русия е главен приоритет, но е важно също да се създаде справедливо общество след войната.