Кувейт планира да увеличи износа на дизел и самолетно гориво за Европа през тази година, за да помогне на Стария континент да попълни орязаните руки доставки. Емирството от Залива смята да достави на Европейския съюз пет пъти по-големи количества дизел – 2.5 млн. тона или грубо по 50 хил. барела на ден, както и да удвои продажбите на керосин до почти 5 млн. тона, твърди добре информиран източник.
ЕС вероятно ще бъде изправена пред спазъм на предлагането на петролни производни след като на 5 февруари влезе в сила забраната за вноса им от Русия – наказателна мярка за руското нахлуване в Украйна. Ембаргото може да доведе до глобален недостиг и да качи цените на дизела до 200 щ. долара за барел през това тримесечие, предупреждава “Бенк ъф Америка”. ЕС е купувал почти 1.3 млн. барела дневно рафинирани петролни продукти от Русия към края на 2022-а, по сметки на анализатори на “Джей Пи Моргън Чейз”. Почти половината от това количество е било дизел.
Кувейт похарчи десетки милиарди долари за обновяване и изграждане на нови рафинерии през последните години. Най-сериозната инвестиция е в проекта Ал-Зур – една от най-големите петролни рафинерии в света с капацитет да преработва по 615 хил. барела суров петрол всеки ден. Тя изнесе първите количества дизел и самолетно гориво в края на миналата година.
Плановете на държавната петролна компания “Кувейт петролиъм” са да не продава керосин на спот-пазара, твърди добре информираният източник. Което означава, че действителните количества за Европа могат да са по-големи от предварително заявените 5 млн. тона. Първата от трите линии на Ал-Зур, които секторът нарича “влакове”, работи стабилно и преработва над 205 хил. барела дневно, допълва запознатото с въпроса лице. Вторият влак ще влезе в експлоатация през февруари, а третият – през април. Общият капацитет за рафиниране на суров петрол на Кувейт ще се увеличи до около 1.5 млн. барела на ден след като и трите производствени линии на Ал-Зур започнат да работят на пълна мощност.
И други производители на черно злато от Близкия изток, като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, също се очаква да увеличат износа на горива за Европа през тази година.