Започва подписка за референдум за запазване на българския лев

Деян Николов

Инициативен комитет, подкрепен от „Възраждане“, започва от утре (11 януари) подписка за национален референдум за запазване на българския лев и против влизане на България в еврозоната. Това обяви Деян Николов, който е организационен секретар на „Възраждане“- София, на пресконференция в Националния пресклуб на БТА. По думите му темата е съдбоносна за България.

Той заяви, че въпросът, който ще поставят, е: „Съгласни ли сте България да запази българския лев като единствена официална валута до 2043 г.?“.

Николов обясни, че причината да изберат тази година е ясна и икономическа. Според „Възраждане“ България в следващите поне 20 години няма да бъде готова за влизане в еврозоната.

Председател на инициативния комитет ще бъде икономическият съветник на „Възраждане“ Виктор Папазов, а Деян Николов е говорител. Комитетът се състои от общо седем души, сред които и представители на граждански организации. 

Деян Николов коментира, че не става дума за просто събиране на подписи и провеждане на референдум, а за битка за независимостта на България и за свободата на българския народ сам да избира бъдещето си. Той посочи още, че в тази национална кампания ще се включат хиляди доброволци и целта е за три месеца да съберат над 400 хиляди валидни подписа.

Николов прогнозира, че най-вероятно провеждането на референдума ще бъде преди 1 януари 2024 г. – датата, заложена в Националния план за въвеждане на еврото в България. 

„Ние сме изобщо против влизането на България в еврозоната, причините са както политически, така и икономически“, заяви организационният секретар на софийската структура на „Възраждане“, цитиран от БТА. На първо място, по думите му, това е загуба на национален суверенитет.

  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст