В цяла Европа се чуло, че строим Детска болница, отчете Меджидиев

“Българските деца заслужават да имат високотехнологична, многопрофилна национална детска болница, в която да се предлагат най-съвременните методи за лечение на деца”, така започна служебният премиер Гълъб Донев официалното публично представяне на избрания и одобрен терен, където ще се изгради очакваното от години лечебно заведение.

Той е около 40 декара в кв. „Горна баня“ на столичния район „Овча купел“, в непосредствена
близост до болницата по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“.

На представянето му присъстваха и двама министри – на здравеопазването – д-р Асен Меджидиев и на регионалното развитие и благоустройството – арх. Иван Шишков.

“Горд съм с това, което направихме – не само аз, но и цялото служебно правителство – че само в рамките на три месеца – на 2 ноември – взехме решение за избора на терен”, посочи Донев. Той обясни, че решението е плод на конструктивното взаимодействие на Министерството на здравеопазването, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Столична община, която имала свой имот на терена, но го прехвърлила към Министерството на здравеопазването.

Служебният регионален министър Иван Шишков показва на журналисти къде ще бъде Националната детска болница

Теренът се намира близо до парк и до минерален извор, който благоприятства развитието на рехабилитационен център към Националната детска болница, отбеляза Гълъб Донев и подчерта, че в момента рехабилитационните центрове, които съществуват, са в неподходящи сгради и малки по площ. Премиерът сподели, че предвижда в този нов голям рехабилитационен център да бъде монтирана техниката, закупена с помощта на „Българската Коледа“. Във връзка с това намерение той припомни, че президентът Румен Радев – още при първия си мандат от 2017 г. поставил проблема с изграждането на Националната детска болница.

Като успех Донев посочи обявяването на обекта за национален и отчете, че много правителства се спъвали още на първата крачка към идеята за Национална детска болница, защото не успявали да изберат подходящ терен за строителството.

В края на изказването си Гълъб Донев обяви, че България има пълното съдействие на Европейската инвестиционна банка и на израелски специалисти, които безвъзмездно ще предоставят експертна помощ по оценката за строителството на националния обект, която включва колко ще струва оборудването, функционалностите, отделенията – всичко онова, което трябва да предшества реалното строителство на самата сграда.

От своя страна министър Меджидиев отбеляза, че теренът позволява изграждането на изключително модерно съоръжение – на болница с хотел, в който родителите да могат да отсядат, докато дечицата им са лекувани. Той също посочи, че ще има рехабилитационен център с минерална вода, отделно ще има подземни паркинги, като достъп до терена ще има от няколко страни. Не на последно място ще има и хеликоптерна площадка, така че да могат да бъдат докарвани пациенти от цялата страна.

Вече документите са съгласувани с министерствата на културата и на околната среда и водите и в момента са в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където предстои изработването на подобрен устройствен план. Освен това Министерството на здравеопазването успяло – съвместно с инвестиционната компания – да възстановят 8 500 000 лева от средствата, които са били отпуснати преди време на Детското здраве от порядъка на 9 400 000 лева. Удържани били 500 000 лева за направени разходи, които обаче министър Меджидиев не уточни за какво точно са били. Той посочи, че в момента се изготвя проект, който е предмет на обществено обсъждане. Той е изготвен от водещи педиатри, като е съобразен с предложенията на различни неправителствени организации.

На въпрос колко ще струва изграждането на болницата, Асен Меджидиев отговори, че не може да посочи конкретни числа, докато не бъде изготвен архитектурният проект.

Той обяви, че му предстои пътуване в Израел за среща с експерти и посещение на две от техните много модерни и големи детски болници. Меджидиев добави и че му предстои посещение във Великобритания – по покана на техни специалисти.

“В цяла Европа се е чуло, че се изгражда Национална детска болница в България. Това е събитие, защото не във всяка държава на Стария континент има подобно лечебно заведение”, похвали се Меджидиев.

Той изрази надежда, че в началото на следващия месец теренът ще бъде разчистен от намиращите се на него сгради и до края на 2023 г. ще бъде готов и архитектурният проект по изграждането на Детската болница, така че през 2024 г. строежът й да започне.

хд1 3
Втора постройка, която предстои да бъде разчистена от терена.

По думите на министър Шишков такъв тип болници се строят за около две години и половина. Така, макар и никой от министрите да не се ангажира с точна дата, бихме могли да очакваме, че в средата на 2026 г. или през 2027 година Националната детска болница ще бъде изградена.

В по-близко време – следващата седмица министър Шишков ще се срещне с частния собственик, чийто терен ще бъде транслиран, за да няма проблем с изграждането на националния обект. Регионалният министър вече е издал заповед – на 11 януари 2023 г. – за допускане на изменение на подробния устройствен план. Вече има подписано задание, което е съгласувано и с други министерства.

След като бъде одобрен подробният устройствен план и той влезе в сила, ще се пристъпи към следващите действия – издаване на виза за проучване и проектиране, както и работа по самата конкретика по изработването на болницата.

На въпрос дали е предвидено да се направи нещо допълнително, което да подобри достъпа до терена, министър Шишков отговори, че принципно болниците не са в центъра на градовете. Той обаче уточни, че в момента се проектира изграждането на околовръстния път на София, така че кварталът ще бъде изключително достъпен. Освен това се предвижда да се организира директен превоз от болницата до метрото.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст