Хамид: За Шенген ЕС да види отличното ни взаимодействие с Турция

За решаването на безпрецедентната мигрантска криза не са достатъчни само общите усилия на България и Турция, а е необходимо по-тясно да бъде привлечен и Европейският съюз.

“След ясно изразената воля на президентите на България и Турция за обща борба срещу незаконното пресичане на държавните ни граници, след тясното сътрудничество между министрите на вътрешните работи, вече си взаимодействат и двете комисии по вътрешна сигурност на българския и на турския парламент.”

На този факт внимание обърна председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и ред Хамид Хамид в Министерския съвет, където се проведе среща с членове на Комисията по вътрешна сигурност на турския парламент с вътрешния министър Иван Демерджиев.

“Комисията от турския Меджлис е почти в пълния си състав! Досега не се беше случвало в нашия парламент да идва такава голяма делегация – това говори за изключително голямото уважение от страна на турския парламент към българския, както и готовността за решителна подкрепа и общи усилия за охрана на общата ни граница”, подчерта Хамид Хамид.

Той посочи, че е убеден, че борбата срещу нелегалното преминаване на границата, трафика на хора, наркотици, както и срещу тероризма не е по силите на една държава сама по себе си и тя би била много по-ефективна, ако всички страни полагат усилия.

Турската делегация, водена от председателя на Комисията по вътрешни работи на Великото Национално събрание на Република Турция Джелялеттин Гювенч, бе на двудневно посещение в България по покана на Хамид Хамид.
Сред основните теми, които бяха засегнати по време на разговора в Министерския съвет с министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев, бяха състоянието на българо-турската граница и миграционната ситуация.

grupa 1

Хамид Хамид обърна внимание, че сътрудничеството между двете държави вече дава своите резултати и се надява те да бъдат обективно отбелязани и констатирани и от европейските партньори на България, така че тя да бъде приета окончателно в Шенгенското пространство в най-близко бъдеще.

“От името на комисията и от свое име, декларирам, че ще положим всички усилия по приоритетно приемане на всички проекти за нормативни актове, свързани с темата, както и с предстоящата бюджетна процедура ще обезпечим със съответните средства за органите на Министерството на вътрешните работи. Защото не е тайна, че полицията ни не е обезпечена нито финансово, нито кадрово”, призна Хамид Хамид пред турските си колеги.

От своя страна министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев отбеляза, че доброто взаимодействие между България и Турция вече се забелязва както от Европейската комисия, така и от европейските ни партньори и много често те самите повдигат този въпрос.

“Европа все повече разбира колко важно е сътрудничеството между Турция и европейските държави при справяне с мигрантската криза и пред огромния поток бежанци, пред който сме изправени. Много е важно и че редица държави в региона, виждайки отношенията на България и Турция и резултатите от тях, започват да търсят подобен модел на взаимодействие и това може да подобри ситуацията в целия регион. Надявам се да продължим този модел и в отношенията си с другите съседни държави”, посочи Демерджиев.

От своя страна председателят на Комисията по вътрешни работи на Великото Национално събрание на Турция Джелялеттин Гювенч отбеляза, че би искал да информира обществеността в България, че държавата му изпълнява своите задължения в посока борбата с миграцията и с престъпните групировки, особено на онези, свързани с наркотрафика, и че ще продължи да го прави. 

“Нашето добро сътрудничество вече дава резултати – двустранният търговски обмен е вече над 7 млрд. долара”, отчете Гювенч.

По отношение на борбата с престъпността той отбеляза две положителни развития – заловен е извършителят на убийството на българския служител на границата и е предаден на прокуратурата. В момента тече неговият разпит в сътрудничество с българската прокуратура. Турция е готова да окаже морална и материална подкрепа на близките на убития, добави Гювенч. Той подчерта, че става дума за изолиран инцидент и че извършителят е лице, което се занимава с кражби и е познат на всички в района. В същото време той отбеляза и че един от извършителите на последния терористичен акт в Истанбул е бил заловен в България и предаден на Турция.

Вътрешният ни министър Иван Демерджиев коментира, че създадените двустранни отношения на ниво министри вече се виждат и ценят, но че това не го успокоява.

“Нашите амбиции са по-големи. Обсъдихме възможностите за инфраструктурно развитие на двата основни пункта между двете държави – Капитан Андреево и Лесово и изразихме желанието си тези пунктове да бъдат така преустроени, че да добият изцяло нова функционалност”, подчерта Демерджиев.

Той призна, че с турските представители са констатирали, че за решаването на безпрецедентната мигрантска криза не са достатъчни само техните общи усилия, а е необходимо и Европейският съюз да бъде по-тясно привлечен.

“Информирах нашите гости, че България има амбицията да бъде активен участник в разговорите между ЕС и Турция за постигане на едно балансирано решение, което да отчита интересите както на Анкара, така и на страните, охраняващи външните граници на Съюза”, заключи министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст