От БСП са подали сигнал до главния прокурор Иван Гешев за неправомерно разходване на публичен ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост в частта му за “Социално включване”. Те настояват да бъде проверена дейността на служебния социален министър Лазар Лазаров, свързана със закупуването на имоти, в които да се развиват регионалните аспекти на политиката по социална и солидарна икономика “с цел оказване на подкрепа за субектите на социалната и солидарната икономика” – както гласи Решение № 1023 на Министерския съвет от 15 декември 2022 година.
Бившият социален министър и настоящ депутат от БСП Георги Гьоков поясни, че по-конкретно имотите се закупуват на стойност 2 160 000 лева от частни субекти в рамките на проект “Развитие на социалната икономика”. Става дума за две самостоятелни сгради – едната в Пловдив, другата – в Бургас, както и офис, и магазин в Габрово.
Гьоков подчерта, че имотът в Габрово бил купен от държавата за 560 000 лева, а дълго време се продавал от собственика си чрез агенция за 168 000 лева. По думите на депутата в деня, предшестващ решението на правителството, цената в сайта на агенцията била променена с новата.
“Нямаме основание да смятаме, че при покупката на имоти в Пловдив и Бургас е действано по различен начин, надяваме се прокуратурата да установи”, допълни Гьоков.
Не на последно място бившият социален министър обърна внимание, че в заданието по проекта не е записан ангажимент на Министерството на труда и социалната политика да закупува имотите, в които да са разположени регионалните центрове.
Бившият социален министър уточни, че държавата и общините имат помещения, които от години стоят празни. Ето защо Гьоков смята, че няма никаква необходимост държавата да харчи средства не за подкрепа на социалната икономика, а за закупуване на помещения.
Гьоков постави въпроса защо не се търсят свободни държавни или общински имоти и даде отговора – при държавните имоти няма комисиони. Той оспори процедурата, по която държавата купува въпросните имоти, защото по думите му липсват методика и критерии за подбор и оценка, както и протоколи за подадените оферти.
“Всичко това провокира съмнения за измама и корупция – в мътна вода най-лесно се лови риба”, подчерта Гьоков и допълни, че ако се открият нередности, трябва да бъдат уведомени и Държавната финансова инспекция, и Европейската прокуратура.