Новият служебен кабинет ще проведе първо заседание на 3 февруари

Новото служебно правителство ще проведе първо заседание в петък, 3 февруари, от 15:30 часа.

Кабинетът ще разгледа и приеме план-сметката за разходите/трансферите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 2 април 2023 година, съобщават от пресслужбата на МС.

А преди заседанието – от 14:00 часа, държавният глава Румен Радев ще представи задачите и приоритетите на служебното правителство. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

На основание чл. 99, ал. 5 от Конституцията днес президентът Румен Радев подписа указ за разпускането на 3 февруари 2023 г. на 48-ото Народно събрание. Държавният глава насрочва парламентарни избори за 2 април 2023 година.

Председателят Вежди Рашидов официално закри народното събрание с думите: „Моля се следващите избори да донесат на България повече сигурност, повече надежда и повече единение. Дано новото утре е по-мъдро от вечерта. Народът ни заслужава това. На добър час – закривам 48-ото Народно събрание“.

С друг свой указ държавният глава назначава служебно правителство от 3 февруари 2023 година. В него има само една промяна спрямо досегашния кабинет. Единствената промяна в служебното правителство е в Министерството на културата. Там поста се поема от известния български диригент Найден Тодоров, който заменя досегашния титуляр Велислав Минеков.

Състав на служебното правителство:

Гълъб Спасов Донев – служебен министър-председател на Република България;

Атанас Ангелов Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;

Лазар Манолов Лазаров – служебен заместник министър-председател по социалните политики и служебен министър на труда и социалната политика;

Христо Владимиров Алексиев – служебен заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията;

Иван Петев Демерджиев – служебен заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи;

Росица Атанасова Велкова-Желева – служебен министър на финансите;

Димитър Желязков Стоянов – служебен министър на отбраната;

Асен Георгиев Меджидиев – служебен министър на здравеопазването;

Иван Димитров Шишков – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;

Сашо Георгиев Пенов – служебен министър на образованието и науката;

Николай Милков Милков – служебен министър на външните работи;

Крум Костадинов Зарков – за служебен министър на правосъдието;

Найден Владиславов Тодоров – служебен министър на културата;

Росица Атанасова Карамфилова-Благова – служебен министър на околната среда и водите;

Явор Илиев Гечев – служебен министър на земеделието;

Никола Руменов Стоянов – служебен министър на икономиката и индустрията;

Росен Иванов Христов – служебен министър на енергетиката;

Александър Георгиев Пулев – служебен министър на иновациите и растежа;

Илин Павлинов Димитров – служебен министър на туризма;

Весела Николаева Лечева – служебен министър на младежта и спорта.

Георги Георгиев Тодоров – служебен министър на електронното управление.

Правомощията на служебното правителство, назначено с указ от 1 август 2022 г., са прекратени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст