Президентът на Руската федерация по художествена гимнастика Ирина Винер е заснета на видео как ръководи репетицията на военен парад, който трябва да се проведе два дни преди годишнината от руската инвазия в Украйна.
В социалните медии се появиха видеозаписи, на които Винер ръководи участници в парада в двореца на гимнастиката, носещ нейното име в руската столица Москва.
Видеото показва мъже и жени, облечени във военна униформа, които маршируват под песента „Сталин даде заповед“.
Парадът е планиран да се състои утре, когато Русия се готви да отбележи една година от началото на нахлуването си в Украйна на 24 февруари 2022 г.
В “празничния концерт” се очаква участие на националния отбор на Русия по художествена гимнастика.
Родената в Узбекистан Винер е старши треньор на руския национален отбор и президент на Руската федерация по художествена гимнастика. Считана е за един от най-успешните треньори по художествена гимнастика за всички времена, извела руските гимнастички Маргарита Мамун, Евгения Канаева, Алина Кабаева и Юлия Барсукова до олимпийските титли.
През 2015 Международният олимпийски комитет награди Винер с олимпийски орден, като признание за изключителните й постижения в спорта. Същата година й беше връчен орден „Герой на труда“ от руският президент Владимир Путин.
Винер беше омъжена за руския олигарх от узбекски произход Алишер Усманов в продължение на 30 години, преди развода им през май миналата година.
Заради военното нападение на Русия срещу Украйна, Европейският съюз, САЩ и Великобритания наложиха икономически санкции на Усманов, като един от руските олигарси, приближени до президента на Русия Владимир Путин. Усманов беше принуден да се оттегли от поста президент на Световната федерация по фехтовка.
След като миналия март Световната федерация по гимнастика забрани участието на гимнастички от Русия в международни състезания, руската гимнастика е в очакване на новото решение на ФИГ в началото на март, във връзка с евентуалното им участие на световното първенство през август във Валенсия, което се явява квалификация за Олимпийските игри.
Заставайки зад принципите на олимпизма, задължението да спазва Олимпийската харта и международните норми за правата на човека, забраняващи дискриминацията, Международният олимпийски комитет /МОК/ се опитва да намери решение за допускане на руски и беларуски спортисти на Олимпийските игри в Париж под неутрален флаг.
Докато МОК проучва такава възможност, критиците на тази позиция смятат, че неутралитетът на руските и беларуските спортисти е невъзможен и сочат спортисти, служещи в руските въоръжени сили.
Според споделеното в социалните медии от лекаря на националния отбор Сергей Гулевски, руският състезател по спортна гимнастика Максим Ходикин доброволно е ходил да се бие във войната в Украйна, а във военния парад по повод годишнината от руската инвазия се очаква и участието на националния отбор на Русия по художествена гимнастика.