Забавянето за приемане на еврото в България се измерва с пропуснати ползи

Министерски съвет Атанас Пеканов

Българските граждани трябва да бъдат информирани достоверно за ползите от приемането на общата европейска валута, категоричен е вицепремиерът Атанас Пеканов, който участва в конференцията „България по пътя към еврото“, която беше организирана от Министерството на финансите.

Еврозоната е клуб, в който има критерии за влизане, защото този клуб носи много ползи. България ще е пълноправен член в него и също ще определя паричната политика. „В света втората най-употребявана валута е еврото (след долара). Не приемам, че с приемането на еврото ние губим суверенитет. Ставаме част от тези, които вземат решенията и определящи нещата, които са важни за нас“, отбеляза Пеканов.

А и изследванията сочат, че се повишава делът на хората у нас, които смятат, че приемането на еврото е нещо добро и вече стига 80 процента, посочи Пеканов. Това пък означава, че се отчитат и предимствата на еврозоната – общ банков надзор, със съюз на капиталовите пазари и много други.

Освен това всяка година забавяне от приемане на еврото в България се измерва с пропуснати ползи, защото лихвите са по-големи, губим от превалутирането на парите и се бавим за достигане на доходите на европейските граждани, коментира вицепремиерът.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст