Емили О’Райли: Фон дер Лайен да разкрие контактите си с „Пфайзер“

пфайзер централа

Мълчанието на ЕК за договора с „Пфайзер“ накърнява доверието в ЕС, изтъкна европейският омбудсман

Мълчанието на председателката на Европейската комисия относно контактите ѝ с фармацевтичната компания „Пфайзер“, довели до най-големия договор на ЕС за ваксини срещу коронавирус, накърняват доверието и представляват проблем, който няма просто да изчезне, каза омбудсманът на евросъюза Емили О’Райли, цитирана от Ройтерс.

„Трябва да чуем какво е станало, в противен случай всичко това ще се проточи“, заяви О’Райли в интервю по повод разследване на прокуратурата на ЕС за придобиването на ваксини и планираните от комисията за Ковид-19 на Европейския парламент допълнителни изслушвания по въпроса.

„Така че този проблем няма просто да изчезне“, подчерта европейският омбудсман.

Урсула фон дер Лайен каза в интервю за в. „Ню Йорк таймс“, дадено през април 2021 г., че в продължение на месец, докато са се водили преговорите за договора с „Пфайзер“, тя и изпълнителният директор на компанията Алберт Бурла са си разменяли текстови съобщения. Думите ѝ предизвикаха призиви за публикуването на въпросната кореспонденция, но през юни миналата година ЕК заяви, че вече не разполага с текстовете.

О’Райли посочи, че много хора щяха да разберат защо Фон дер Лайен се е обърнала към Бурла, за да пледира за ваксини за Европа в период, през който десетки хиляди жители на континента умираха от коронавирус. Секретността обаче подклажда подозрения, изтъкна омбудсманът.

„Това е подарък, който активизира хората, враждебно настроени към ЕС, и антиваксърите, понеже така се подхранва наративът, че нещо се крие“, допълни О’Райли.

По думите ѝ ЕК е „направило обструкция“ на искането ѝ от миналата година да се публикуват текстовите съобщения между Фон дер Лайен и Бурла. Договорът с „Пфайзер“ и „Бионтех“ за закупуването на до 1,8 милиарда дози беше подписан през май 2021 година.

Говорител на ЕК каза пред Ройтерс, че срокът на споразумението е изтекъл през юни и че е омбудсманът е бил информиран, че текстовите съобщения не се смятат за документ на ЕС, отговарящ на условията за свобода на информацията, съгласно правилата за прозрачност. 

„В стремежа си да гарантира по-голяма сигурност, ЕК работи по издаването на насоки за съвременните комуникационни инструменти като текстови и незабавни съобщения“, допълни той. 

Констатациите на омбудсмана на ЕС нямат задължителен характер. Те могат да повишат вниманието на европейските институции и граждани, както стана в този случай.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст