Мустафа Емин пред „БАНКЕРЪ“: Олигархичният модел бе тестван в смесените райони

Мустафа Емин

Статуквото има парите, ние имаме енергията на промяната. В България тече бърз процес на смяна на политическите поколения, а статуквото няма нови лица. То има парите, а ние – енергията на промяната.

Разговаряме с г-н Мустафа Емин, историк, експерт по национална сигурност, преподавател във военна академия „Г. С. Раковски“ и кандидат-депутат от коалиция „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ (ПП-ДБ) в 9 МИР-Кърджали.

Г-н Емин, има ли признаци на пропукване стоманения феодален политико-олигархичен модел в смесените райони, ако съдим по ситуацията в Кърджали?

– Разбира се, пропукване има. Най-добрият показател е избирателната активност. Хората в смесените райони дават своя вот, като не участват в изборните процеси. В Кърджали избирателната активност е най-ниска за цяла България.

Вижте цялото видео от интервюто с Мустафа Емин:

Мотото на кампанията на ПП-ДБ е „Има как!“ Има ли как да подтикнете хората към урните?

– Даваме си сметка, че това е дълъг път, политиката е дълга нива. Лично аз вървя по този път от 2017 г., изграждаме комуникация, работим на терен, действаме на принципа на капката – с бавно проникване. Не живеем с илюзията, че ще стане от днес за утре. Но има как и пътят е в постоянството. Статуквото е използвало държавните ресурси в продължение на 30 г., да не кажа от 70, като добавим периода на тоталитарния социализъм. За да се борим срещу него, трябва да впрегнем голям ресурс.

Вие не разполагате с подобен ресурс, както във финансово отношение, така и в медийно и организационно.

– Ние имаме друго – енергията на промяната. Имаме енергията на младото поколение. Сега пристигам от Кърджали. По пътя се вижда как природата започва да се съживява. В последните 3 г. българското общество е тъкмо в подобен момент, когато енергията на промяната се готви да даде плод.

В такива политически ситуации често пада една слана и попарва всички надежди.

– Тази слана е статуквото, което играе ролята на овощар – той вижда кое дърво ще даде плод и го удря в корените още в зародиш. Нашата задача е да подпомогнем естествения процес на промяната. В България тече бърз процес на смяна на политическите поколения. Докато статуквото няма нови лица.

Чува се, че ДПС разполага с млади хора, част от които са с български имена. Те учат в световни университети и са приобщени с обещания за високо кариерно развитие, каквото олигархичният модел може да предложи.

– Олигархичният модел е отлично планиран и осъществен в началото на прехода. А смесените райони бяха лабораторията, в която той бе изпробван. Но статуквото вече се сблъсква със стремежа на младата генерация. В демократичния сектор поколенията си предават щафетата. Сега ДПС и ГЕРБ не могат да конструират правителство.

Но заедно с БСП и евентуален услужлив помагач могат.

– Мисля, че вече губят почва под краката си.

ГЕРБ, ДПС и БСП вече ясно слагат картите на масата и показват готовността си да се обединят за общо управление след изборите. Оркестърът на статуквото упорито свири химна „Правителство на всяка цена“ – за да се осигури алиби за всевъзможни безпринципни компромиси след изборите. И власт по време на местните избори наесен. Как се готвите да пробиете този мощен фронт?

– Много лесно! Към нашата коалиция ПП-ДБ всеки ден се присъединяват нови и нови структури от българското демократично общество. Ниската избирателна активност в България има един основен причинител – това е рационалната фрустрация. Нормалните хора стигат до извода, че нищо не зависи от тях. Затова сега атакуваме този компонент. И налагаме чисто нови лица, които не са били част от статуквото и не са участвали в схеми. Ако в следващия парламент има правителство, то ще бъде правителство на промяната. И ще работи ясно по нашия дневен ред.

Това означава вашата коалиция да вземе 121 места в парламента – там ПП-ДБ на приятели трудно ще може да се надява.

– Затова адресираме посланията си и до най-малките общности.

Не мислите ли, че мекият, интелигентен и на моменти академичен тон на някои от вашите основни лица трудно ще се противопостави на народняшкия изказ на хората от ГЕРБ?

– Аз съм човек от малките населени места. Не всички наши комуникации минават през строгия академизъм.

В една публична полемика млад представител на ДПС с българско име заяви директно, че ако другите продължат да дразнят Движението, то ще се включи в борбата за първото място на изборите и дори може да ги спечели. Разполага ли партията на Доган с такива резерви?

– За да стане ДПС първа политическа сила, нормалните хора трябва да не гласуват. И в момента те са трета или четвърта политическа сила, само защото избирателната активност е ниска. Иначе отдръпване на електорат има в самото Движение. Има нужда от комуникация с младите хора от всички общности, които конструират българската нация. А те искат да говорят не с етнически, а със системни национални политически формации, които имат ясни принципи и ценности.

Какво, според вас, казва ДПС на всички – включително и на задграничните ни партньори, с поставянето на посочения по „Магнитски“ и от САЩ, и от Великобритания Делян Пеевски за водач в две листи?

– На този въпрос Карадайъ трябва да отговори пред избирателите си в Кърджали. Политическото ръководство на ДПС превърна партията в придатък на олигархични кръгове.

Някои от автентичните създатели на ДПС говорят, че партията е инженерен проект на КГБ, дават ли цитираните действия нови основания за тези твърдения?

– По всичко личи, че ДПС се опитва да седи на два стола. А опитът показва, че който го прави, често пъти пада на земята. ДПС губи идейната основа за своето съществуване. Трябва да прочетем отново историята с всичките ѝ обективности и субективности.

Добра идея ли беше водач на листата на ПП-ДБ в Кърджали да бъде ген. Атанасов – човек с отлични политически и експертни качества, но с минало в службите? Не навява ли това болезнени спомени у хората от по-старото поколение?

– Това може да има и позитивен, и негативен ефект. Позитивният ефект може да се извлече като се поеме ангажимент в службите да бъдат допускани на ръководни постове компетентни и подготвени хора от различни общности.

Какъв ще е резултатът в Кърджали – 4:0 за ДПС, както обикновено се получава ли?

– ДПС няма бастиони. Да, в Кърджали много хора гласуват за ДПС, има инструмент на натиск, има влияние, но всичко опира до подготовка за участие в изборите. Имаме добри структури в града, но имаме и нужда от още малко подкрепа от централното ръководство.

Като експерт по национална сигурност засягате ли в лекциите си пред студенти темата за злоупотребата с вот като директна заплаха за тази сигурност?

– В йерархията на сигурността най-високо стои политическата сигурност на обществото. Тя е основа за икономическа, военна и социална сигурност. Затова злоупотребата с вота застрашава националната сигурност, защото поставя петно върху легитимността на хората, които ни управляват.

След списъците „Магнитски“, резултатите на г-н Пеевски в Благоевград и Пазарджик няма ли да бъдат един тест за характера на изборите, без да принизяваме неговата политическа обаятелност, защото е ясно, че той ще влезе в парламента?

– Ясно е, че имаме проблем и трябва да намерим решението му.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст