Сардиния – средиземноморска емоция

Излезе новият 68 брой на списание Banker Special. В него може да прочетете пътеписа на колегата Радослав Райков за Сардиния.

Сардиния се люшка като крехък блян по непостижимото, равноотстояща както от италианския, така и от тунизийския бряг. В класическата си книга „Морето и Сардиния“ Д. Х. Лорънс я описва като „изгубена между Европа и Африка, непринадлежаща никъде“. 

Аз обаче бях само на 20 минути път от Олбия, „Щастливият град“, както са го наричали древните гърци, където днес акостират корабите, пристигащи от Италия, и гледката вече изпълваше взора ми: наредените в марината яхти, чийто спокойни води отразяваха елегантните им, издължени корпуси. А също и проблясващият като мираж плаж, скрит сред зеленината на малък залив, само наполовина осветен от слънчевите лъчи, които полираха водата и достигаха до почти всяко кътче на острова. 

Простирайки се на почти 60 км. по североизточното крайбрежие на Сардиния, Коста Смералда се гордее с едни от най-чистите брегове по Средиземноморието и в същото време – едни от най-ексклузивните. Всяко лято тук идват филмови звезди и модели, плейбои и принцеси, арабски шейхове и руски олигарси. Папараците се струпват, за да щракнат един кадър на Пиърс Броснан, Мишел Пфайфър или Донатела Версаче. 

Изумруденият бряг е творение на авантюристичния принц Карим Ага Хан IV, който случайно се натъкнал на очарованието на това девствено място през 1958 г., когато яхтата му се приютила от буря в един от тукашните заливи. В рамките на четири години той формирал консорциум за закупуването на 4 850 хектара земя, за да създаде курортна дестинация от вили, яхтени пристанища и луксозни хотели. Така се ражда Коста Смералда (Изумруденият бряг), където е и най-голямата концентрация на яхтклубове и пристанища на квадратен километър в света.

Marinata na Porto Chervo

Това може да звучи като прекрасен начин да унищожиш един девствен бряг, но по онова време подобни начинания са се смятали за модни. Коста Смералда е пример за устойчиво развитие на туризма, защото богатите партньори в консорциума са планирали самите те да летуват и почиват тук, така че са се опитали да го запазят така, както са го намерили – див бряг от розов и сив гранит, с бодлива опунция и хвойна, със скрити заливи и изолирани плажове. Земя не от този свят!

Неофициалната столица на Изумрудения бряг  – Порто Черво –  пресъздава едно средиземноморско село. То обаче е въплъщение на лукса, изцяло изградено от калдъръмени улички, елегантни сводове и изящни лоджии… без местни! Създадено е изключително за заможни туристи и единствените постоянни жители в него са обслужващият персонал – около 400 души. Поради същата причина Порто Черво няма и обособен център като всяко нормално селище – защото той просто не е реален град. По улиците вместо пекарни, месарници и занаятчийски ателиета се редят бутици на Гучи, Прада, Версаче, Булгари, Ролекс, Луи Витон… Това е шопинг мол за милионери: моля, паркирайте яхтата си и увеличете овърдрафта си…

Бях чел за Порто Черво преди да дойда и знаех, че няма как да посетя Сардиния, а да пропусна артистичната Мека, където всяка година се провеждат филмов фестивал, рали на ретро автомобили и ветроходна регата. Знаех и че тук ще бъде много по-скъпо, отколкото където и да било на острова (а и в много части на Италия изобщо), но не очаквах повечето от големите ресторанти и клубове да бъдат затворени (вероятно поради края на сезона). Това превръщаше Порто Черво в истински дизайнерски, но на моменти призрачен град. Никога не съм се разхождал в толкова изискано и същевременно пусто място. 

Докато кръстосвах алеите, изведнъж осъзнах, че всъщност не съм видял нито един супермаркет – нима богатите не се нуждаеха от храна и тоалетни принадлежности? Без местни, градът изглежда не се нуждаеше от нормалните, всекидневни стоки; ресторантите осигуряваха храната, а хотелите – тоалетните принадлежности… Но имаше църква. Наивно си помислих, че все пак може да се помоля за Порто Черво. Де този късмет? Като всичко останало и църквата на Порто Черво се оказа изкуствена…

Centurut na Porto Cervo vse taka tih i pust 3

Чувствайки се обезкуражен и дори леко потиснат, реших, че няма смисъл да оставам повече тук, а да продължа пътешествието си из Сардиния. А пътуването ми през „Земята на 100-те цвята“ или „Земята на 100-те аромата” напълно оправда името си, тъй като това се оказа пътуване на гледките, цветовете, уханията, вкусовете, емоциите, преживяванията. 

Вдишах хладната свежест на утрото и издишах сънливата тежест на вечерта. Очарованието на пейзажа бе в детайлите – в повеите на аромата, в един момент на розмарин, мирта и лавандула, а в следващия, най-неочаквано, на соления, остър, пронизителен дъх на морето.

От височините на Капо д`Орсо (Меча глава), където сутринта беше буквално напоена с розовото ухание на цъфналите олеандри, поех на север покрай Санта Тереза Галура и нейните плажове, които напоследък придобиха популярност като алтернатива на скъпия Коста Смералда. Пътят ме водеше покрай заливи с почти неестествено синя вода, накъдрени от усамотени плажове, обградени с ниски дюни и чадърести пинии или вдадени силно във водата носове, осеяни с руините на наблюдателни кули, от които древните сарди, както те самите се наричат, някога оглеждали хоризонта за сарацини и пирати. И най-после съзрях чудовищно петно, което бавно започна да нараства пред мен и да придобива застрашителните очертания на укрепен град. Създаден от могъщото семейство Дориа от Генуа през XII век, Кастелсардо е една от сардинските отбранителни твърдини, изпълнена с алеи и стълбища, широки едва колкото да се разминат две магарета; коти се изкачват се между къщите, наведени една към друга и се спускат към тесни улички, за да завършат на някоя пиаца или пред стените на страховитата крепостна кула. Самата цитадела се издига някъде по средата на този потънал в здравец и мушкато каменен лабиринт, докато катедралата се извисява над морето, изградена на естествена скална тераса, а вярната й кампанила (камбанария) се е наклонила от старост на една страна и вече не може да играе ролята на морски фар, която е изпълнявала в миналото.

Кастелсардо е дом и на най-известната жена на острова, Елинор от Арборея – местната Жана д’Арк. Поради липсата на наследници от мъжки пол, тя става регент след убийството на брат й през 1383 година. Популярността й, която е очевидна и днес тук, се основава на нейното неподчинение на арагонските владетели на острова и забележителния й правен кодекс, публикуван на сардински език през 1395 г., който установява цял набор от права на гражданите. Сред революционните концепции в тази Carta de Logu е и правото на жените да отказват брак и да притежават собственост. По отношение на гражданските свободи, кодексът превръща Сардиния от ХIV век в едно от най-развитите общества в Европа. 

От Кастелсардо поех по път SS134, който навлизаше във вътрешността на острова. Идеята, че истинският сардински характер се е оформил в планините не е просто реакция на туристическото развитие по крайбрежието. Подобно на много островитяни, сардите се страхуват от морето; това е мястото, откъдето идват всички заплахи. Така че повечето хора живеят във вътрешността, търсейки закрилата на планината. Ако човек иска да се докосне до автентичната Сардиния, трябва да я търси тук. 

С блеснало в огледалото ми за обратно виждане слънце, аз последвах криволичещия път в прегръдката на урвите. Пейзажът тук бе див, суров, скалист и сух – такъв, в какъвто гранитът го бе превърнал. Потоците изведнъж изчезваха в неочаквани пропасти, посевите се бореха за малко живот сред камъните, фермите, разхвърляни из безплодната земя, се взираха към пътя с празни очи – терен, който би причинил сърдечен удар на всеки тоскански фермер! Тук нямаше и следа от изящната хармония, с която кокетничи централна Италия, с подредените по конец лозя, внимателно гледаните маслинови градини и плавните редове от кипариси, следващи ритмичните извивки на хълмовете. 

Santa Teresa Gallura 9

Отклонявайки се на изток при Лаеру се озовах в Темпио Паузания, старата високопланинска столица на кралство Галура, точно за вечерната паседжата, така характерната за Италия разходка в края на деня, към която италианците се отнасят с почти религиозна привързаност. Седнах във външната част на бар-ресторанта „Музеум“ точно на централния площад срещу кметството, за да наблюдавам как добрите граждани обикалят хванати под ръка, усмихвайки се един на друг и кимайки на съседите си, поспирайки се за разговор или аперетиво. Нямаше как да са по-далеч от онези хора, които се събират в Порто Черво: възрастна вдовица, цялата в черно, облегната на ръката на внучка си, двама джентълмени с наметнати на раменете дълги шлифери точно като в „Кръстникът“, както и група пъпчиви тийнейджъри, които с малък успех се опитваха да прилъжат някоя италианска богиня на задната седалка на скутерите си.

Рано на следващия ден се насочих към Монте Лимбара, най-високата точка в област Галура. Точно под върха спрях при малката църквичка Madonna della Neve (Снежната Дева Мария) и статуята й с младенеца. Последвах пътеката през гората. Чувах въздишките на вятъра сред боровете, долавях звънливия глас на поточе, бълбукащо някъде по-надолу. Най-сетне се изкачих на билото, откъдето целият северен бряг на Сардиния се разпростря пред мен, ведно с изминатия път: на изток Олбия, където поредният ферибот акостираше на кея, право напред се мержелееха очертанията на Капо д`Орсо, а на запад блестеше в своите могъщи доспехи Кастелсардо. Оттук сардинският бряг изглеждаше дори още по-феноменален, макар и осеян с очевидните доказателства за туристическата инвазия. Но във вътрешността на острова традиционната, автентична Сардиния все още бе жива!

Радослав Райков   

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст