След серията от скандали, които се разиграха в Народния театър актьори и режисьори създават “Движение за култура”. То беше представено днес в Националния пресклуб на БТА в София. Конкретния повод за реализирането на този проект е липсата на адекватно законодателство, регламентиращо дейността културните институции.
Поканата за създаването на движението, което да обедини хора от целия културен сектор, е обявена от режисьора Лилия Абаджиева, актьорите Албена Колева, Камен Донев, Валери Йорданов, Никола Додов, режисьора Костадин Бонев и проф. Георги Каприев.
Актьорите и режисьорите отбелязват, че “свеждането на тази криза до лични конфликти или ситуативни казуси не просто я задълбочава, но и демонстрира неправомерността на вида регулиране на бюджетните творчески институции”. Освен това според тях “разрушителната криза в Народния театър е
оголила до край проблемите в културните институции“.
“Това, което Морфов направи – измъкна духа от бутилката, което изкара от там ужасни работи. Оттам се отвори перспектива към многоизмерни проблеми в управлението на нашата култура – конституирането на комисиите, правното управление, начина на контрол и т.н. Ние търсим по-дълбоки причини за това, което се случва, което дълбоко не ни харесва“, заяви проф. Георги Каприев.
Камен Донев от своя страна се обърна към цялата театрална гилдия – всички да вземат отношение и да се включат активно, когато дойде времето за промени.
“С болка констатирам колко хора искат да кажат нещо, но не го казват. Постоянно ме срещат колеги и ми казват – с вас сме, подкрепяме Морфов, но обаче нещата свършват до там. Да, законът е нещо много хубаво, той е трегерът на всяко общество, но идва момент, в който виждаме, че
законът някак си не решава проблема,
когато той минава в морално измерение. Какво значи една буква, какво значи една алинея, когато виждаме с кални ботуши да се потъпква светинята на театъра?“, заяви актьорът.
Припомняме, че поводът “чашата да прелее” е уволнението на Александър Морфов от Народния театър “Иван Вазов” след конфликта му с директора Васил Василев и пиарката Велислава Кръстева. От движението обясниха, че тяхната цел е деполитизацията на Министерството на културата,
създаването на нов закон за сценичните изкуства
и разписването на нови регулационни механизми и правила за структурата на културните институти.
Валери Йорданов и Албена Колева обвиниха Васил Василев в разрушаване на атмосферата в театъра чрез чиновнически и ченгеджийски номера, уволнения на опитни кадри, раздуване на щата и блокиране на вътрешния и външния одит чрез назначаването на съпартийци и близки на директора.
“Движение за култура” организира шествие на 16 март от 14 ч., което ще тръгне от Министерството на културата.