По-строги санкции за шофьорите, нарушили закона

От днес влизат в сила по-строги санкции за шофьори, употребили алкохол, каращи с превишена скорост, изпреварващи неправилно, както и за тези без поставен колан и говорещи по телефона без хендсфри. Те са свързани с отнемане на по-голям брой контролни точки и бяха предложени от служебното правителство през януари. Нормативните промени са обнародвани в „Държавен вестник“. 

Шофьори, при които е установен алкохол в кръвта между 0.5 и 0.8 промила, ще имат с 8 точки по-малко в талона си, който се състои от общо 39. Ако дрегерът отчете между 0.8 и 1.2 промила, освен глоба ще се отнемат и 12 контролни точки. При повторно нарушение броят на отнетите точки ще е 20. Повече точки, 15, ще се отнемат и при отказ на водача да бъде проверен за алкохол или тестван за употреба на наркотици. За превишена скорост с над 50 км/ч в населено място санкцията ще бъде 18 точки, а за системно шофиране по този начин наказанието ще е 26 точки. 

С 3 точки повече ще се отнемат при неправилно изпреварване, създаващо опасност за движението. Ако бъде хванат шофьор в аварийната лента на магистрала, ще губи 10 точки, а с 5 точки повече ще се отнемат за движение в насрещното платно. Затягат се и санкциите при използване на телефон без хендсфри, при шофиране без колан или липса на каска за мотористите, както и при неправилно преминаване през жп прелез.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст