Свързаността между България и Гърция е основен фактор за повишаване на ефективността на бизнеса и за справяне с последиците от кризите в нашия регион. Това каза президентът Румен Радев по време на среща с Гръцкия бизнес съвет в София. В организацията членуват 170 гръцки компании, които оперират на българския пазар в различни направления на технологичния, производствен, финансов и търговски сектор.
Президентът определи двустранния стокообмен от почти 7 милиарда евро годишно като ясен индикатор за позитивната тенденция в икономическото сътрудничество и изрази очакване, че с реализацията на редица нови проекти, укрепващи свързаността, статистическите показатели ще се подобрят още повече, съобщават от прессекретариата на държавния глава.
По думите на Румен Радев през последните десетилетия България и Гърция са се превърнали в стратегическа ос на стабилност на Балканите и пример за добро сътрудничество, което създава отлична основа за работа на бизнеса. Възможността за присъединяването на България към Шенген още тази година ще бъде сериозен стимул за насърчаването и на търговския обмен, и на туризма. С влизането в Шенген и на Румъния, гръцките пристанища ще имат директен излаз към Източна и Централна Европа и това трябва да бъде обща цел.
Румен Радев подчерта също така значението на увеличаването на пропускливостта на ГКПП „Кулата-Промахон“, както и откриването възможно най-скоро на ГКПП „Рудозем-Ксанти“.
Държавният глава изтъкна отличното взаимодействие на политическо и дипломатическо ниво между България и Гърция, както и развиващата се институционална рамка на двустранното партньорство, чрез която бизнесът на двете съседни страни да постига оптимални резултати.
Радев открои и подготвените законопроекти от служебното правителство в областта на правосъдната реформа и подобряване на нормативната база в подкрепа на бизнеса.
„Енергийната криза, пандемията от COVID-19 и продължаващата война в Украйна преосмислиха понятията добросъседство, сътрудничество, взаимопомощ и солидарност“, посочи още Румен Радев. Държавният глава подчерта, че в моменти на криза съседите и партньорите са най-важни и изрази признателност за протегнатата ръка от южната ни съседка, с чиято подкрепа България си осигури необходимите количества природен газ в труден момент.
Въвеждането в експлоатация на интерконектора през октомври м.г., възобновяването на проекта за нефтопровод по линията Александруполис-Бургас, както и партньорството за повишаване на сигурността на газовите доставки, са важни компоненти за гарантирането на реална енергийна диверсификация, посочи още пред представителите на бизнеса президентът Румен Радев.