Северна Македония закрива втори български клуб

Правосъдният министър на Северна Македония Кренар Лога издаде заповед да бъде закрит българския клуб “Цар Борис III” в Охрид, съобщи БГНЕС. Това става седмица след заличаването на българския клуб “Иван Михайлов” в Битоля. Мотивът за решението е, че името на цар Борис III предизвиква напрежение и нетърпимост в македонското общество. Посочва се, че той е отговорен за престъпления по време на българската окупация на Македония през Втората световна война.  

Двете сдружения се закриват след законодателни промени, влизащи в сила със задна дата. Новите текстове в Закона за сдруженията и фондациите забраняват на граждански сдружения, фондации и политически партии да използват имена, които са свързани с фашизъм, нацизъм, геноцид.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че 52-рото Народно събрание ще има волята да гласува промените в Закона за НСО и да свали охраната за депутати?

Подкаст