Федералната прокуратура на Швейцария започна разследване на сливането между Credit Suisse и UBS. Това съобщи британският вестник Financial Times, позовавайки се на ведомството.
Отбелязва се, че прокуратурата проучва възможни нарушения на наказателния закон от държавни служители, регулатори и ръководители на две банки. „Федералната прокуратура иска активно да изпълнява мисията си и поема отговорност, за да допринесе за поддържането на прозрачността на швейцарския финансов център, във връзка с което тя установи мониторинг за предприемане на незабавни действия във всяка ситуация, която попада в нейния обхват на дейност“, се казва в изявление на прокуратурата.
В него се казва, че „многобройни аспекти от събитията около Credit Suisse“ изискват започване на разследване за „определяне на всички престъпления, които са от компетентността“ на прокуратурата. Изданието уточнява, че ведомството е в контакт с федералното правителство на Швейцария и регионалните власти по този случай. Според Financial Times, швейцарската прокуратура възнамерява да разпита замесените в сделката.
На 19 март Федералният съвет на Швейцария одобри придобиването на Credit Suisse от UBS и предостави гаранции на националния регулатор, за да разпредели ликвидност на Credit Suisse. Credit Suisse публикува доклад, в който признава слабостта на вътрешния контрол.
Сумата на сделката за придобиване възлиза на 3 милиарда франка (3.24 милиарда долара). Очаква се процедурата да приключи до края на 2023 година. Според Credit Suisse, банката ще продължи да работи както обикновено в тясно сътрудничество с UBS.
Създаване
Швейцарската банка Credit Suisse (Credit Suisse Group AG) води началото си от 1856 г., когато в Цюрих е създадена Schweizerische Kreditanstalt. Основана е от швейцарския предприемач Алфред Ешер в партньорство със саксонската Allgemeine Deutsche Credit-Anstalt. Първоначално банката не предоставя услуги на дребно, специализирайки се в бизнес кредитиране.
До началото на 1870 г. Credit Suisse става най-голямата банка в Швейцария, в края на 1890 г. започва да навлиза на международните пазари, като открива клонове в Германия и Белгия. През 1939 г. създава Swiss-American Corporation, а през 1940 г. – клон в Ню Йорк. След Втората световна война Credit Suisse беше една от най-големите международни институции, които финансираха възстановяването на европейската икономика.