Дунав осигурява бъдеще на всички сектори, свързани с реката и морето

Откриване на Дунав мост 2

Осигуряването на подходяща защита на река Дунав ще осигури по-добро бъдеще за всички сектори, свързани с реката и с Черно море. Това каза заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на среща от инициативата „Дунавски и черноморски фар“, която се провежда в Букурещ. Той допълни, че е важно да се работи и за превръщаното на синята икономка в кръгова и неутрална.

Просперитетът на регионите ни зависи от доброто състояние на еко системите. „Те трябва да  осигурят устойчивото производство на продукти и да отговорят на очаквания за социална, икономическа и екологична стабилност“, заяви заместник-министърът. Георги Събев е подчертал, че участниците в инициативата могат да разчитат на България за постигане на целите за напредък и функциониране на черноморския и дунавския воден басейн. А Европейската комисия е партньор в този процес.

Според заместник-министър Събев, регионалният подход на работа ще гарантира зачитане на спецификите при всички участници в тази инициатива.

Събитието в Букурещ е насочено към обединяване на обществени и секторни заинтересовани страни в региона на река Дунав и Черно море, за да намерят решения за възстановяване и постигане на добро екологично състояние на водната система и неутралност на климата. В него участват още Барна Танцос, министър на околната среда, водите и горите на Румъния, Себастиан-Йоан Бурдуя, министър на научните изследвания, иновациите и цифровизацията на Румъния, Чарлина Вичева, генерален директор на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“, представители на други европейските институции и неправителствени организации.

Дунав е втората по дължина река в Европа (2852 км). Тя е единствената голяма река в Европа, която тече в посока от запад на изток и се влива в Черно море. Освен това Дунав е реката, която протича през териториите или по границата на най-много държави в света от Централна и Източна Европа – десет (Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна), а водосборният ѝ басейн се простира и на териториите на още девет държави (Швейцария, Италия, Чехия, Полша, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Косово). 
За всички придунавски страни, реката на отделни участъци е естествена държавна граница със съседни страни. В границите на отделните страни дължината на участъка от Дунав варира от 1075 км (Румъния) до 0.2 км (Молдова). На бреговете на Дунав са разположени десетки големи градове, в това число столиците на четири страни: на Австрия – Виена, на Сърбия – Белград, на Унгария – Будапеща, и на Словакия – Братислава. На притока Изар пък е разположен главният град на Бавария – Мюнхен.

Дунав е включен в списъка на няколкото най-застрашени реки в света, изготвен за Световния ден на водата през 2007 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст