Осигуряването на подходяща защита на река Дунав ще осигури по-добро бъдеще за всички сектори, свързани с реката и с Черно море. Това каза заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на среща от инициативата „Дунавски и черноморски фар“, която се провежда в Букурещ. Той допълни, че е важно да се работи и за превръщаното на синята икономка в кръгова и неутрална.
Просперитетът на регионите ни зависи от доброто състояние на еко системите. „Те трябва да осигурят устойчивото производство на продукти и да отговорят на очаквания за социална, икономическа и екологична стабилност“, заяви заместник-министърът. Георги Събев е подчертал, че участниците в инициативата могат да разчитат на България за постигане на целите за напредък и функциониране на черноморския и дунавския воден басейн. А Европейската комисия е партньор в този процес.
Според заместник-министър Събев, регионалният подход на работа ще гарантира зачитане на спецификите при всички участници в тази инициатива.
Събитието в Букурещ е насочено към обединяване на обществени и секторни заинтересовани страни в региона на река Дунав и Черно море, за да намерят решения за възстановяване и постигане на добро екологично състояние на водната система и неутралност на климата. В него участват още Барна Танцос, министър на околната среда, водите и горите на Румъния, Себастиан-Йоан Бурдуя, министър на научните изследвания, иновациите и цифровизацията на Румъния, Чарлина Вичева, генерален директор на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“, представители на други европейските институции и неправителствени организации.
Дунав е втората по дължина река в Европа (2852 км). Тя е единствената голяма река в Европа, която тече в посока от запад на изток и се влива в Черно море. Освен това Дунав е реката, която протича през териториите или по границата на най-много държави в света от Централна и Източна Европа – десет (Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна), а водосборният ѝ басейн се простира и на териториите на още девет държави (Швейцария, Италия, Чехия, Полша, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Косово).
За всички придунавски страни, реката на отделни участъци е естествена държавна граница със съседни страни. В границите на отделните страни дължината на участъка от Дунав варира от 1075 км (Румъния) до 0.2 км (Молдова). На бреговете на Дунав са разположени десетки големи градове, в това число столиците на четири страни: на Австрия – Виена, на Сърбия – Белград, на Унгария – Будапеща, и на Словакия – Братислава. На притока Изар пък е разположен главният град на Бавария – Мюнхен.
Дунав е включен в списъка на няколкото най-застрашени реки в света, изготвен за Световния ден на водата през 2007 година.