Външният министър на Финландия Пека Хаависто, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън (АП)
Трябва да благодарим на Путин, защото успя да ускори нещо, което твърдеше, че се опитва да предотврати, заяви Антъни Блинкън
Финландия се присъедини към военния съюз на НАТО днес, нанасяйки голям удар на Русия с историческо пренареждане на континента, предизвикано от нахлуването на Москва в Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Членството на скандинавската държава удвоява границата на Русия с най-големия алианс за сигурност в света и представлява голяма промяна в пейзажа на сигурността на Европа: страната възприе неутралитет след поражението си от Съветите през Втората световна война. Но нейните лидери сигнализираха, че искат да се присъединят към алианса само месеци след като нахлуването на руския президент Владимир Путин в Украйна разтревожи съседите на Москва.
Този ход е стратегически и политически удар за Путин, който отдавна се оплаква от разширяването на НАТО към Русия и отчасти използва това като оправдание за инвазията.
Алиансът твърди, че не представлява заплаха за Москва.
Съседна Швеция, която избягва военни съюзи повече от 200 години, също е подала молба. Но възраженията на членовете на НАТО Турция и Унгария забавиха процеса.
Разтревожена от нахлуването на Москва в Украйна миналата година, Финландия, която споделя 1340-километрова граница с Русия, подаде молба за присъединяване през май, оставяйки настрана години на военно необвързаност, за да потърси защита под чадъра на сигурността на организацията.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по-рано заяви, че няма да бъдат изпращани повече войски във Финландия, освен ако тя не поиска помощ.
„Няма да има войски на НАТО във Финландия без съгласието на Финландия“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред репортери в централата на алианса в Брюксел няколко часа преди страната да се присъедини.
Сега страната е защитена от това, което Столтенберг нарече „желязна гаранция за сигурност“ на НАТО, според която всички страни членки се заричат да застанат в защита на всеки съюзник, който бъде атакуван.
Столтенберг обаче отказа да изключи възможността за провеждане на повече военни учения там и каза, че НАТО няма да позволи исканията на Русия да диктуват решенията на организацията.
Изкушавам се да кажа, че трябва да благодарим на (руския президент Владимир) Путин, защото успя да ускори нещо, което твърдеше, че се опитва да предотврати, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън по повод руското нахлуване в Украйна и предстоящото днес присъединяване на Финландия към НАТО.
По неговите думи Путин е накарал много страни да разберат, че трябва да направят повече, за да осигурят собствената си отбрана и да могат да се предпазят от руско нападение. В последните години наблюдаваме най-голямото сближаване между САЩ и Европа, което съм виждал в последните 30 години, добави той. Блинкън заяви, че днешният ден е наистина исторически.
Влизането на Финландия, което ще бъде отбелязано с церемония по издигане на знамето в централата на НАТО, се пада на самия рожден ден на организацията, 74-ата годишнина от подписването на основополагащия Вашингтонски договор на 4 април 1949 г. То съвпада и със срещата на външните министри на алианса.
Турция стана последната страна членка на НАТО, която ратифицира протокола за членство на Финландия в четвъртък. Тя ще предаде документа, който официално утвърждава това решение, на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън преди церемонията.
Членството на Финландия става официално, когато външният министър на Финландия предаде на Блинкън документите, завършващи процеса на присъединяване. Държавният департамент на САЩ е хранилището на текстове на НАТО относно членството. Финландия става 31-ви член на Организацията на северноатлантическия договор.
Северноатлантическият алианс е структура, враждебна на Русия, поради което присъединяването на нови държави към него ще се отрази на двустранните отношения на Русия с тези държави, заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
„Разбира се, това (разширяването на НАТО) не може да не се отрази на характера на двустранните отношения с тези държави, които стават нови членове на алианса. Алиансът все пак е недружелюбна структура и в много отношения е враждебен на Русия“, заяви говорителят на Кремъл.
В същото време той подчерта, че ситуацията с Украйна, чието евентуално членство в НАТО е неприемливо за Русия, е „много различна от тази с Финландия“, която сега става член на алианса. „Затова тук едва ли има някакво сравнение“, подчерта Песков.
Той допълни, че Москва „внимателно ще наблюдава какво ще става във Финландия, как Северноатлантическият алианс ще използва територията на Финландия с оглед разполагането там на оръжия, системи, инфраструктура, които [ще] бъдат близо до нашите граници и потенциално ще ни застрашават. В зависимост от това ще бъдат предприети мерки.“