Китайският юан вече е най-активно търгуваната чуждестранна парична единица в Русия. Година след нахлуването на руски въоръжени сили в Украйна китайската валута е изместила за първи път от челната позиция зелените пари в месечния търговски оборот през февруари. Тази разлика е станала още по-очевидна през март, показват данни, събрани от експерти на агенция „Блумбърг“, които се основават на дневните отчети за трансакциите от Московската борса. Преди инвазията делът на юана в търговския оборот е бил пренебрежимо малък.
Завоят към китайската валута идва след като допълнителните санкции от тази година засегнаха малкото банки в Русия, запазили възможността си да правят трансгранични трансфери в долари и други парични единици на т. нар. от Кремъл „неприятелски“ държави. Австрийската „Райфайзен интърнешънъл банк“, чийто руски клон остава един от броящите се на пръсти основни изпълнители на международни разплащания, пък попадна под засилен натиск от европейските и американските власти заради дейността си на руска територия.
Москва задълбочи отношенията си с Пекин след нахлуването в Украйна на 24 февруари 2022-а, предизвикало разрив на връзките със Запада. През март китайският президент Си Дзинпин посети руската столица – първата му задгранична визита след преизбирането му на поста – и обеща на Кремъл задълбочаване на сътрудничеството в областта на търговията, инвестициите, продоволствените вериги, мега-проектите, енергетиката и високите технологии. разширяващите се санкции срещу руската финансова система пък принуди Москва и руските компании да прехвърлят трансакциите си в чуждестранна валута от долари и евро в паричните единици на държавите, които отказват да се присъединят към западните рестрикции.
Руското финансово министерство пренасочи пазарните си операции в юани вместо в долари в началото на годината и разработи нова структура за националния фонд с 60% дял на активите в китайски пари в него. „Банк России“ пък регулярно приканва фирмите и гражданите да прехвърлят вложенията си рубли или в „приятелските“ валути, за да избегнат риска те да бъдат блокирани или замразени.
Въпреки всичко обаче щатският долар остава досега най-популярната парична единица на руския пазар и много рядко губи състезанието с юана от гледна точка на валутния оборот за даден търговски ден, показват събраните от „Блумбърг“ данни. Освен това, въпреки че юанът става все по-популярен в Русия, китайският капиталов контрол и геополитическите тревоги на глобалните инвеститори продължават да служат като бариери пред усилията на Пекин да стимулира използването на паричната си единица зад граница.
A