Коалицията “Продължаваме промяната – Демократична България” даде пресконференция, на която обяви намеренията си за действия след изборите на 2 април. ПП-ДБ остана втора политическа сила с близо два процентни пункта след ГЕРБ-СДС.
Всички партии, участващи в коалицията, са взели решение тя да не подкрепи правителство с мандат или с участие на ГЕРБ, потвърди съпредседателят на ПП Асен Василев. Тази позиция беше заявена още преди дни от ПП. От формацията на Кирил Петков и Асен Василев тогава обещаха да преговарят по политики с всички партии в 49-ия парламент за търсене на изход от политическата криза. А междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за пореден път призова за обединение между неговата партия и ПП-ДБ. И заплаши, че ако не бъде съставен редовен кабинет, ГЕРБ ще блокира приемането на държавния бюджет за 2023 година.
На брифинга съпредседателят на ПП призна, че коалицията не е успяла да убеди достатъчно хора, че “за европейския път за развитие на страната си заслужава те да излязат и да гласуват”. “Посетихме 1000 населени места, следващата кампания ще обиколим и останалите”, увери той.
По думите на Василев е имало сериозни проблеми с провеждането на вота. “Има пет пъти повече невалидни бюлетини – над 45 000 невалидни при по-малко от 9000 в предишните избори, които имаха същия брой гласоподаватели. В 2234 секции, което е 17 процента от секциите, има разминаване между гласовете, които са регистрирани от машината, и гласовете, които са вписани в протоколите на секционните избирателни комисии”, отчете той. И допълни, че в 2600 секции мобилните устройства не са предавали на живо броенето на бюлетините. “Това е по информация на Министерството на електронното управление. В 303 от 700 рискови секции въобще не се е предавало видеонаблюдение. В 225 се е предавало с прекъсване”, подчерта той.
Коалицията е изпратила писмо до Централната избирателна комисия, в което е описала проблемите със сумирането, като настоява там, където не е работило видеонаблюдението, да се отворят чувалите с бюлетини и да се преброят наново пред камера. “Тези нарушения най-вероятно няма да променят изборния резултат, но е важно да се каже, че първата стъпка България да стане нормална държава е да се провеждат честни избори, в които всеки глас да е правилно отчетен“, каза още Василев.
“Нашето решение, че няма да подкрепим ГЕРБ с първия мандат, е на база ценности. Българските граждани трябва да са сигурни, че когато гласуват за нас, това, което обещаваме, ще го спазваме. Обединихме се, че ще работим по политики с всички партии”, добави другият съпредседател на ПП Кирил Петков. И отбеляза, че ако от ГЕРБ-СДС не успеят да съберат подкрепа за първия мандат, от ПП-ДБ ще предложат състав на кабинет с втория мандат.
“Бюджетът не може да бъде заложник на разговорите между политическите партии“, категоричен е Петков. “Шенген е приоритет. Видяхме, че може да се случи тази година”, посочи той. И благодари на избирателите, които са гласували за ПП-ДБ. Но изтъкна, че когато 60% от българите са избрали да не гласуват, това означава, че е нужна още работа.
“ДСБ не може да подкрепи правителство, кадрувано от Бойко Борисов. Ние сме коалиция от партии, а не орган по амнистия”, заяви и съпредседателят на “Демократична България” и председател на ДСБ Атанас Атанасов.
Съпредседателят на “Демократична България” и председател на “Да, България” Христо Иванов потвърди общата позиция на коалицията за правителство с мандата или с участието на ГЕРБ-СДС. “Искам да благодаря на всички колеги за усилието да имаме това обединение и да кажа, че то има потенциал – видно от резултатите. И ние ще работим за това да го развиваме и надграждаме”, каза Иванов. “Нашата оценка е, че обединението не успя да достигне на тези избори до пълния си потенциал, но следва да бъде изпълнено обещанието, което дадохме – да бъде възстановена парламентарната република и парламентарното управление в България”, обеща той. Иванов е на мнение, че големият въпрос е да има управление, но то да бъде такова, което може да реализира приоритетите на практика, а не на думи. “Това ще бъде наша цел и ще продължим да смятаме очевидното – без дълбока, сериозна реформа в правосъдието, нито една от тези цели няма да бъде постигната”, заключи съпредседателят на ДБ.