Според резултатите от първото тримесечие, инвестициите на рискови инвеститори в стартиращи компании са паднали до рекордно ниски нива. Спрямо миналата година глобалните инвестиции са намалели с 53 процента. Анализаторите отдават това на нервността на инвеститорите, притеснени от неотдавнашния фалит на Silicon Valley Bank, която беше лидер във финансирането на технологични стартъпи.
Глобалните инвестиции в рисков капитал през първото тримесечие са били 75.7 милиарда долара, по-малко от половината от 161.5 милиарда долара година по-рано, според изследователска и консултантска компания Crunchbase. Числата сочат спад на тези вложения през всяко едно от тримесечията на миналата година. Пикът в обема на световните венчърни инвестиции беше през четвъртото тримесечие на 2021 година, когато достигнаха 183.5 млрд. долара.
Този драстичен спад през първото тримесечие на тази година беше дори въпреки инвестицията на Microsoft от 10 милиарда долара в разработчика на AI OpenAI и огромния кръг от 6 милиарда долара финансиране от платежния оператор Stripe. Без тези две големи инвестиции спадът щеше да е още по-драматичен – до 60 милиарда долара.
Изследователите на Crunchbase подчертават, че намаляването на инвестициите в рисков капитал е настъпило в почти всички сегменти – спадът е в рамките между 44 и 54 процента. Това предполага, че песимизмът е обхванал всички инвеститори на рисков капитал, които сега внимателно оглеждат своите портфейли.
Значителен спад на инвестициите в рисков капитал е отчетен и в САЩ. Според изследователи от PitchBook и Националната асоциация за рисков капитал, цитирани от Bloomberg, през първото тримесечие инвестициите на рисков капитал в САЩ възлизат на едва 37 млрд. долара. Това е 55 процента спад спрямо първото тримесечие на 2022 г. и най-ниският от четвъртото тримесечие на 2019 година.
Анализаторите единодушно посочват мартенския фалит на Silicon Valley Bank като причина за толкова рязък спад на инвестициите на рисков капитал. Това беше една от най-големите и най-старите банки в САЩ, която работеше с технологични стартиращи компании.
“Сега целият пазар е заел много предпазлива позиция по отношение на венчърните инвестиции, коментира Кайл Станфорд, пазарен анализатор на рисковия капитал в PitchBook, пред Bloomberg. “За компаниите стана трудно да набират капитал, дори ако бизнесът им продължава да расте със същия темп, както беше показано по време на предишния кръг от инвестиции”.
“Все още не сме достигнали дъното на цикъла”, подчертава Джина Тиър в интервю за Yahoo Finance. “Ако не бяха двете големи сделки с OpenAI и Stripe, спадът щеше да бъде повече от 60 процента”.