Корабни експерти обсъдиха декарбонизацията на морския транспорт

варна

Варна бе домакин  на международен морски форум, който обсъди  една от най- актуалните за морския сектор теми – „Декарбонизация на морския транспорт – предизвикателства и възможности“, съобщиха от общината в крайморския град. Гост на събитието беше и кметът на морската ни столица Иван Портних.

В обсъжданията участваха над 170 представители на морската общественост от България и чужбина. Сред тях бяха български корабостроителни и кораборемонтни заводи, заводи за корабно оборудване, български и чужди корабособственици, представители на Военноморските сили, пристанищна администрация, морска администрация, български и чуждестранни проектантски организации, научни и научно-изследователски организации и други. Събитието се организира от Българската национална асоциация по корабостроене и кораборемонт (БНАКК) и „Бюро Веритас България“ ЕООД – част от Френската класификационна организация Бюро Веритас (BV).

На форума бяха разгледани нормативните изисквания на Международната морска организация (IMO) и на ЕС за намаляване на въглеродните емисии от корабоплаването и методите за постигането им чрез използване на алтернативни горива, несъдържащи въглерод. Експертите са обсъдили и възможностите за използване на възстановяеми енергийни източници.

Пред участниците бе представено и предстоящото българско участие на Павлин Надворни в околосветската обиколка за самотни мореплаватели „Global Solo Challenge“ – „Еверест“-а на океанското ветроходство. Лектори бяха доктор Джон Кокаракис – технически директор на BV за SEEBA Zone, и Василиос Димолас – директор технологии и иновации на BV за SEEBA Zone. Специален гост на събитието бе и г-жа Пайет Палайологу – Вицепрезидент на Бюро Веритас SEEBA Zone. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст