Стокообменът между България и Египет расте с близо 40%. Особен интерес има арабската република към опита на България в автомобилната индустрия. Стокообменът ни с Египет през 2022 година достига 828.34 млн. щатски долара и бележи ръст от близо 40%. Това стана ясно по време на среща между служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов и посланика на Арабска Република Египет Н. Пр. Халид Емара.
Изминалата година бележи и голям ръст на покупки на български зърнени култури, като Халид Емара заяви, че Египет продължава да има сериозен интерес към вноса на пшеница и слънчоглед от България.
Посланикът и министърът коментираха и потенциално сътрудничество във автомобилната индустрия, енергийните източници и стартъпите. Особен интерес за арабската република представлява опитът на България в автомобилната индустрия. “За Египет ще е от изключително значение България да се включи с опита и знанията си в различни форуми и събития в страната ни”, подчерта Емара. Обсъдени бяха и различни инициативи, насочени към производството на компоненти за електрически автомобили и софтуерни решения в сектора.
“Повече срещи и съвместни събития с представители на бизнеса от двете държави са сред най-важните предпоставки и за повече общи проекти”, изтъкна Стоянов. Той се ангажира да съдейства за организацията на подобни форуми и предложи конкретни инициативи, насочени към стартъпите от двете държави.
Стокообменът през последните години утвърди Египет като един от големите търговски партньори на България в района на Близкия изток и на целия Африкански континент.
Българският износ през миналата година е на стойност 567.9 млн. щ.д., което е значителен ръст от почти 100 процента спрямо 2021-а. Вносът от Египет пък е на стойност 260.44 млн. щ.д., като се отчита спад от -16.7 на сто спрямо 2021 година.
Стокообменът ни с Египет за 2021г. възлиза на 597 млн. щ.долара.
Износът ни за Египет основно се състои от нефтени масла и масла от битуминозни минерали; рафинирана мед и медни сплави в необработен вид; карбонати; пероксикарбонати (перкарбонати); технически амониев карбонат, съдържащ амониев карбама; пшеница и смес от пшеница и ръж; рафинирана мед и медни сплави в необработен вид; ламарини, листове и ленти от мед.
От Египет пък идват минерални и химични азотни торове, полимери, амоняк, безводен или във воден разтвор, маргарин, нефтен газ и други газообразни въглеводороди, Естествени калциеви фосфати, естествени калциево-алуминиеви фосфати и фосфатирани креди.
Засега обемите на взаимни инвестиции не са оптимални, поради което, с цел повишаването им, фирми от двете страни следва да бъдат окуражавани да участват в специални зони с преференциални условия за осъществяване на производство и бизнес, коментираха от икономическото министерство.
По данни на БНБ, в края на 2021 г. египетските инвестиции в България възлизат на 4.6 млн. евро. По реда на Закона за насърчаване на инвестициите до момента няма сертифицирани проекти с участието от страна на Арабска република Египет у нас.