Знае ли Макрон, че Европа е зависима от САЩ за отбраната си?

Политици от Европа и Съединените щати се вбесиха на френския президент Еманюел Макрон, който след посещението си в Китай заяви, че Европейският съюз трябва да започне да взима самостоятелни решения,  да не се води непрекъснато по външната политика на Вашингтон и да следва собствените си интереси.

Според Макрон Европа не трябва да се превръща във васал и трябва да избегне въвличане в конфликт между САЩ и Китай заради Тайван.

„ЕС трябва да бъде трета сила в световния ред, заедно със САЩ и Китай. Парадоксът би бил, че, обзети от паника, ние повярваме, че сме просто последователи на Америка. Въпросът, на който европейците трябва да отговорят, е дали е в наш интерес да ускорим кризата в Тайван. Не. По-лошото би било да мислим, че ние, европейците, трябва да вземем страна, следвайки дневния ред на САЩ и прекомерната реакция на Китай”, заяви френският президент, с което потвърди дългосрочната си цел за

стратегическа автономия на Европа

чрез избягване на военна и икономическа зависимост.

От една страна, думите на Макрон звучат съвсем логично, особено на фона на френските интереси. По време на посещението си в Пекин той бе придружен от 50 бизнес лидери, голяма част от които сключиха доста изгодни сделки. Сред тях е договорът между китайската компания China Aviation Supplies Holding, която поръча

160 самолета “Еърбъс” от френския производител,

който – явно в знак на “добра воля” – обяви обеща нова производствена линия в Тиендзин (близо до китайската столица), удвоявайки инвестициите си в Поднебесната империя.

Френската компания  „Астом“ подписа  сделка за изграждане на метро в Чънду, а френският гигант за контейнерни превози CMA CGM ще разработва биогорива с китайска компания и пристанището в Шанхай.

От друга страна обаче

политиците от Германия и Чехия също са прави,

като казват, че Макрон не може да говори от името на цяла Европа. Опасенията са, че руската инвазия в Украйна ясно е показала докъде стигат силите на Европа и колко зависими сме от НАТО за сигурността и отбраната си. Друг е въпросът, че третото място на ЕС сред суперсилите, диктуващи световния ред, е доста съмнително. Особено, след като се видя колко зависима е Общността, стане ли дума за горива, суровини, медикаменти и технологични разработки. По тази причина американският сенатор републиканец Марко Рубио написа в Туитър, че ако Макрон говори от името на цяла Европа, тогава САЩ трябва да обмислят

пренасочването на външнополитическия си фокус върху Китай

и да оставят Европа сама да се справи с войната в Украйна, която дори не е на техния континент.  Това трудно ще се случи като се има предвид, че от началото на войната САЩ са предоставили военна помощ на Киев за повече от 30 милиарда долара и  вероятно още толкова за хуманитарна.  Европа също е предоставила помощ за милиарди, с тази разлика, че старите съветски бойни машини не могат да бъдат оценени по сегашни пазарни цени.

При всички положения, колкото и да не ни се иска,

Европа е силно зависима от САЩ,

най-вече по отношение на отбранителните си способности. Европейски политици повтарят от години, че крайно време ЕС да поеме по-голяма отговорност за сигурността си, но до ден днешен това някак си продължава да не се случва. САЩ продължават да дават най-много пари за издръжката на НАТО – главно за поддържане на противоракетните системи в Европа и за издръжката на 65-хилядния американски контингент

Въпреки че европейските бюджети за отбрана нарастват,

реалните пари продължават да а скромни,

а реформите в армиите – да се точат с години и десетилетия.

След руската инвазия стана ясно, че почти всички европейски армии имат сериозни пропуски в технологично отношение, да не говорим за бившия соцлагер, където ситуацията е трагична.

Показателен пример за това е България, която ще чака няколко години, за да се сдобие със самолети F-16. Не е случайно, че балтийските страни и повечето съседи на Русия призовават НАТО за помощ и подкрепа, а Румъния и Полша успяха да издействат укрепване на източния фланг на Алианса.

Нито една страна не се обръща за помощ към Брюксел. Така че Макрон трябва сериозно да се замисли на какво основание предлага европейска автономия, след като за всички е ясно, че на практика той предлага поредния мираж?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст