Данните за домашното насилие в България стават все по-стряскащи. Статистиката сочи 11 убити жени от началото на 2023 година.
Последният случай е на 32-годишна жена, намерена в багажник на автомобил в столицата. За проблемите си тя се е обърнала към неправителствена организация.
По думите на Диана Димова от Фондация „Мисия Криле“ когато една жена потърси помощ в неправителствена организация, се прави първо оценка на риска. Ако тя покаже висок риск за живота, тогава се предприемат мерки за подкрепа. Това включва консултация с адвокат и подаване на съответната искова молба. Ако жертвата обаче откаже, тъй като в повечето случаи те защитават насилника си (той също я кара да вярва, че има връзки в полицията) , Фондация „Мисия Криле“ уведомява жената, че ще бъде подаден сигнал към най-близкото Районно управление на полицията с цел защита на живота и здравето й.
„Забелязвам обаче, че много от колегите, работещи само с домашно насилие се страхуват все повече за себе си. В много от случаите насилниците убиват спасителите на жертвата – близки приятели, майки, роднини. Конкретно за последния случай беше обвинена организацията, че не е предприела необходимите мерки и не е подала сигнал към органите, но от друга страна ние като организации първосигнално се защитаваме и показваме, че не е наша работа да сигнализираме полицията, след като жертвата не иска това“, казва Диана Димова пред Радио Стара Загора.
По думите й жертвите често са зависими от насилниците и за това имат нужда да бъдат подкрепени във взимането на решения. Най-важно според нея е най-накрая пострадалите да повярват, че държавата е на тяхна страна.
„Много се надявам да има редовно правителство и промените в Закона за защита от домашното насилие да бъдат приети, защото е спешно. Жертвите се обръщат към неправителствени организации, защото нямат доверие в институциите и органите на реда.“, каза още Диана Димова.