“В момента се събират подписи за създаването на партия на кметовете на кметства”. Това каза за „БАНКЕРЪ”Сийка Суркова, кмет на село Момчиловци. Тя подчерта, че решението е на Националното сдружение на кметовете на кметства.
Потърсихме за допълнителна информация председателя на сдружението и кмет на Калофер Румен Стоянов.
„Подписката за създаване на партия върви с бързи темпове. Има голям интерес от неправителствени организации да се включат в нея, но ние искаме да запазим специфичния образ на тази партия и над 60% от инициаторите да са кметове на кметства и кметски наместници”. Така Стоянов изнесе информация от „кухнята” ексклузивно за „БАНКЕРЪ”.
Към момента в страната има
4120 кметове на кметства и наместници в най-малките населени места.
Партията ще се казва „Български дух и традиция” и ще преследва няколко основни цели.
На първо място е мисията „Български етикет”. Само по този начин може да бъдат защитени традиционните български храни и напитки с цел да бъде стимулирано производството им. Гърците и италианците са го направили и това дава значителни предимства на техните изконни продукти не само в техните държави, а и в чужбина, каза Стоянов.
На второ място – бъдещата партия ще се бори за финансова децентрализация. Това означава бюджет за всяко кметство, което
само да планира разходите си, съобразно финансовото си рамка.
„Не може да продължаваме така – за кутийка кламери да ходим в общинския център – за разрешаване на разхода”, каза Стоянов. Да не говорим, че разни паразитни структури изпомпват парите и те идват при нас в твърде осакатен вид”, добави той.
На въпрос ще смогнат ли да се регистрират и да се организират за участие в местните избори наесен, Стоянов изрази твърда увереност. “Ако не го направим, след 4 години тази кауза може вече да не е актуална”, обясни той.
Суркова заяви, че от Сдружението знаят, че могат да помогнат на “държавата да си стъпи на краката и да има по-добро управление, което да е с фокус малките населени места и хората в тях”.
По думите ѝ липсата на редовно правителство и актуален държавен бюджет
създава хаос в малките населени места:
“Никога не е бил по-голям хаос в комуникацията община – държава. Много от проектите, които в последните две години се опитваме да реализираме, буксуват по различни причини. Първо – защото понякога ставаме заложници на политически пристрастия. Второ – защото няма приемственост между отиващото си правителство и новото. Така ние всеки път започваме отначало, което изключително много забавя процеса”.
Тя подчерта, че в малките населени места хората гласуват за конкретен човек, когото познават и го срещат всеки ден, там е мажоритарният вот. От тук и надеждата й, че кметската партия може да пожъне значителен успех на изборите през октомври.